Ələtdə hava limanının açılış tarixi açıqlanıb
Ələt Azad İqtisadi Zonasında beynəlxalq hava limanının tikintisi gələn ilin sonunadək başa çatdırılacaq, aeroportun açılışı isə 2027-ci ilin birinci rübündə baş tutacaq.
Bunu "Silk Way West Airlines" aviaşirkətinin prezidenti və baş icraçı direktoru Volfqanq Mayer Bakıda keçirilən I Azərbaycan Beynəlxalq İnvestisiya Forumu (AIIF 2025) zamanı deyib.
"Ələtdə hava limanının tikintisinə 2023-cü ilin sonunda başladıq. Azad ticarət zonası və azad iqtisadi zonada yüklərin aviadaşınması və logistikasının bütöv bir ekosistemi yaradacağıq. Bu, iqtisadiyyata, nəqliyyatın əlçatanlığına və bu ölkədə logistika sektorunun inkişafına böyük təkan verəcək. Bu, "yaşıl" hava limanı olacaq. Damlarda günəş panelləri quraşdırılacaq, xidmət avadanlığı isə elektriklə təchiz ediləcək. Bu, gələcəyin hava limanı, dörd kilometrlik uçuş-enmə zolağı olan yük daşınması üçün istifadə edilən "yaşıl" hava limanı olacaq", - şirkət prezidenti əlavə edib.
V.Mayer "Silk Way"in Orta Dəhliz boyunca intermodal marşrutların inkişaf etdirilməsi planlarını açıqlayıb.
"Bakı strateji mərkəzimizdir. Bu, Şərqlə Qərbin qovuşduğu, dünyanın hər yerindən insanları birləşdirdiyimiz yerdir. Orta Dəhliz həmişə Şərq-Qərb nəqliyyat marşrutlarının "ögey övladı" olub. Son zamanlar bu "ögey uşaq" böyük populyarlıq qazanıb. Biz "Silk Way" olaraq bu qədim İpək Yolu boyunca təkcə "hava-hava" marşrutlarını yox, həm də intermodal marşrutları inkişaf etdirəcəyik; quru yollarını hava yolları ilə, dəmir yolu marşrutlarını isə hava yolları ilə birləşdirəcəyik", - o söyləyib.
V.Mayer qeyd edib ki, bunu "Silkway Group"un öz yüklərinin daşınması üçün inşa etdiyi yeni hava limanı vasitəsilə etməyi planlaşdırırlar.
Qeyd edək ki, yüklərin daşınması üçün nəzərdə tutulan hava limanı 750 hektardan çox ərazini tutacaq. Birinci mərhələdə onun ötürücülük qabiliyyəti ildə 500 min ton yük təşkil edəcək, gələcəkdə isə bu rəqəmin 1,5 milyon tona çatdırılması planlaşdırılır.

В Азербайджане названы сроки открытия грузового аэропорта в Аляте
Как сообщает Report, об этом заявил президент и генеральный директор авиакомпании Silk Way West Airlines Вольфганг Майер (Wolfgang Meier) в ходе первого Азербайджанского международного инвестиционного форума (AIIF 2025).
"Строительство аэропорта в Аляте мы начали в конце 2023 года. Мы создадим целую экосистему грузовых авиаперевозок и логистики в зоне свободной торговли и свободной экономической зоне. И это станет огромным стимулом для экономики, для транспортной доступности, для развития логистического сектора в этой стране. Это будет "зеленый аэропорт". На крышах будут установлены солнечные панели, обслуживающая техника будет работать на электричестве. Это будет аэропорт будущего, грузовой "зеленый аэропорт" с четырехкилометровой взлетно-посадочной полосой", - добавил президент компании.
В. Майер сообщил о планах Silk Way развивать интермодальные маршруты вдоль Среднего коридора.
"Баку - наш стратегический узел. Это место, где встречается Восток и Запад, где мы соединяем людей со всего мира. Так называемый Средний коридор, как я его называю, всегда был "пасынком" среди транспортных маршрутов с Востока на Запад. В последнее время этот "пасынок" набрал обороты. И мы, как Silk Way, вдоль этого древнего Шелкового пути будем развивать не только маршруты "воздух-воздух", что мы уже делаем, но и интермодальные маршруты: соединять сухопутные маршруты с воздушными, железнодорожные - с воздушными", - сказал он.
В. Майер отметил, что они планируют это делать посредством нового аэропорта, который Silkway Group строит для собственных грузовых перевозок.
Отметим, что грузовой аэропорт займет территорию более 750 гектаров. На первом этапе его пропускная способность составит 500 тыс. тонн грузов в год, а в дальнейшем этот показатель планируется увеличить до 1,5 млн тонн.