Erkən nikahla bağlı qanunvericilik sərtləşdirilə bilər
Milli Məclisin Ailə, qadın və uşaq məsələləri komitəsinin üzvü İlham Məmmədov komitənin bugünkü iclasında belə təkliflə çıxış edib.
O qeyd edib ki, erkən yaşda qızların ərə verilməsi son aylar bir neçə dəfə təkrarlanıb:
"Qanunda bununla bağlı nəzərdə tutulan məsuliyyət var. Bəlkə buna yenidən baxaraq ya sərtləşdirək, ya da başqa formasını işləyib hazırlayaq?"
Deputat həmçinin təklif edib ki, erkən yaşda qızların ərə verilməsinə meyilli olan bölgələrdə profilaktik tədbirlər aparılması üçün işlər görülməlidir.
Komitə sədri Hicran Hüseynova isə deputata cavabında vurğulayıb ki, bəhs olunan sahədə problemlər mövcuddur:
"Erkən nikah problemini müzakirə edib, qanunları sərtləşdirmək haqda düşünə bilərik".скачать dle 11.3

В парламенте предложили ужесточить законодательство о ранних браках
С таким предложением на заседании комитета по делам семьи, женщин и детей выступил депутат Ильхам Мамедов.
Он отметил, что в последние месяцы в стране несколько раз фиксировались случаи выдачи несовершеннолетних девушек замуж.
"В законе предусмотрена ответственность за это. Но, возможно, стоит пересмотреть нормы, ужесточить их или подготовить новый механизм регулирования", - отметил депутат.
Он также предложил провести профилактическую работу в регионах, в которых подобные случаи наиболее распространены.
В свою очередь глава комитета Хиджран Гусейнова подтвердила наличие проблем в этой сфере и подчеркнула, что парламент готов обсудить вопрос ужесточения законодательства.скачать dle 11.3