Bu gün Yer kürəsi Günəş plazma axınının təsirindən çıxacaq: Nə baş verəcək?
Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının Kosmik Tədqiqatlar İnstitutunun Günəş Astronomiyası Laboratoriyasının rəsmi "Telegram" kanalında məlumat verilib.
Tədqiqatçılar əmindirlər ki, yaxın gələcəkdə maqnit qasırğalarının baş verməsi ehtimalı azdır.
"Hesablamalara görə, bu gün (18 sentyabr) planetin Günəşdə əmələ gələn böyük tac dəliyindən ayrılan plazma axınında olacağı son gündür", - deyə məlumatda bildirilib.
Ekspertlər qeyd ediblər ki, geomaqnit dalğalanmaları ehtimalı bu gün də qalır, lakin sabah bütün risklər aradan qalxacaq. Yaxın gələcəkdə yeni maqnit qasırğaları gözlənilmir.скачать dle 11.3

Сегодня Земля выйдет из зоны влияния корональной дыры: как это отразится на геомагнитной обстановке
Земля до конца дня 18 сентября 2025 года выйдет из влияния корональной дыры. Как же это отразиться на геомагнитной обстановке? Сотрудники ИКИ РАН уверены, что магнитные бури в ближайшее время маловероятны.
Информацию об этом они опубликовали на официальном Telegram-канале лаборатории солнечной астрономии.
"По расчетам, сегодня последний день, в течение которого планета будет находиться в потоке возмущенной плазмы из крупной корональной дыры, сформированной на Солнце", - говорится в сообщении паблика.
Эксперты отметили, что сегодня сохраняется вероятность геомагнитных возмущений, но завтра все риски будут сняты. В ближайшее время новых магнитных бурь не ожидается.скачать dle 11.3