"Euronews": Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişi regionun inkişafında yeni mərhələ açır
Azərbaycan və Ermənistan arasında sülh sazişinin paraflanması Cənubi Qafqazın inkişafında yeni mərhələ açır, regionun perspektivli turizm istiqamətlərindən birinə çevrilməsi üçün şərait yaradır.
Bu barədə "Euronews" telekanalının saytında dərc olunan materialda deyilir.
Məqalədə vurğulanır ki, Azərbaycanın müasir infrastrukturu və beynəlxalq bazarlarla möhkəm əlaqələri yeni turist axınlarının cəlb edilməsi üçün əlverişli şərait yaradır.
"Euronews" qeyd edir ki, son on ildə Azərbaycan hava limanlarının modernləşdirilməsinə, mehmanxana sektorunun və infrastrukturun inkişafına əhəmiyyətli investisiyalar yönəldib.
"Azərbaycan artan tələbata tez reaksiya verməyə hazırdır. Sülh sazişi isə investorların etimadını artırır, bazarımızı dünya brendləri üçün daha cəlbedici edir", - Azərbaycan Turizm Bürosunun İdarə Heyətinin sədri Florian Zenqstşmid bildirib.
Bakı və İrəvan arasında sülh sazişinin paraflanmasından bəhs edən F.Zenqstşmid vurğulayıb ki, sərhədlərin açılması uzun illər sonra ilk dəfə olaraq Cənubi Qafqazı vahid turizm məkanı kimi təşviqinə, uyğunlaşdırılmış turlar üçün şərait yaratmağa və regionu uzaq ölkələrdən olan turistlər üçün cəlbedici etməyə imkan verəcək.
Məqalədə qeyd olunur ki, TRIPP nəqliyyat dəhlizinin ("Tramp marşrutu") - Zəngəzur dəhlizinin Ermənistan ərazisindən keçən 42 kilometrlik hissəsinin açılması Azərbaycanı Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə Türkiyə vasitəsilə isə Avropa bazarları ilə birləşdirəcək ambisiyalı bir layihədir.
Müəllifin sözlərinə görə, Azərbaycanın turizm sektoru üçün bu yeni reallıq çox şey təklif edir: "Bu, ölkənin təhlükəsiz və açıq istiqamət kimi imicini dəyişdirir".
"Dünya daha tarazlaşdırılmış və diversifikasiya olunmuş bazarlara doğru irəliləyir, bütün turizm sektorunun dayanıqlılığını gücləndirir", - F.Zengstşmid bildirib.

Euronews: Мирное соглашение позволяет продвигать Южный Кавказ как единое туристическое пространство
Подчеркивается, что современная инфраструктура и прочные связи Азербайджана с международными рынками создают благоприятные условия для привлечения новых туристических потоков.
Euronews отмечает, что за последнее десятилетие Азербайджан направил значительные инвестиции в модернизацию аэропортов, развитие гостиничного сектора и инфраструктуры.
"Азербайджан готов быстро отреагировать на возросший спрос, а мирное соглашение повышает доверие инвесторов, делая наш рынок еще более привлекательным для мировых брендов", - сказал в комментарии Euronews генеральный директор Бюро по туризму Азербайджана Флориан Зенгстшмид.
Говоря о парафировании мирного соглашения между Баку и Ереваном, Зенгстшмид подчеркнул, что открытие границ позволит впервые за долгие годы продвигать Южный Кавказ как единое туристическое пространство, формируя условия для комбинированных (многострановых) туров и делая регион привлекательным для туристов из дальних стран.
В статье отмечается, что запуск транспортного коридора TRIPP ("маршрут Трампа") - 42-километрового отрезка Зангезурского коридора, проходящего по территории Армении, является амбициозным проектом, "который соединит Азербайджан с его Нахчыванской автономной республикой, а через Турцию - с европейскими рынками".
Согласно автору статьи, для туристической отрасли Азербайджана эта новая реальность предлагает больше, чем просто улучшенный доступ – "Это меняет имидж страны как безопасного, связанного и открытого направления".
Кроме того Euronews подчеркивает, что если ранее европейские путешественники колебались отправляться в Южный Кавказ из-за опасений по поводу стабильности, то теперь они увидят регион в новом свете.
"Мир ведет к более сбалансированным и диверсифицированным рынкам, укрепляя устойчивость всего туристического сектора", - комментирует это Зенгстшмид.