Azərbaycan və Serbiya XİN-ləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib
Bildirilib ki, Azərbaycanın xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Serbiya Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Damyan Yoviçi qəbul edib.
Görüş zamanı Azərbaycan-Serbiya strateji tərəfdaşlığının müxtəlif aspektləri, o cümlədən regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri müzakirə olunub.
İki ölkə arasında mövcud strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafında liderlərarası təmasların oynadığı rolun vacibliyi vurğulanıb. Münasibətlərin əsasında duran bir-birinin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə göstərilən davamlı dəstəyin əhəmiyyəti qeyd olunub.
Ceyhun Bayramovun ötən il Serbiyanın Səfirlər Müşavirəsində iştirak və çıxışı məmnunluqla xatırlanıb.
Tərəflər iki ölkə arasında müxtəlif, o cümlədən enerji, müdafiə, humanitar, təhsil və s. istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq barədə müzakirələr aparıblar.
Diplomatik akademiyalar arasında əməkdaşlığa dair imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əhəmiyyəti qeyd edilib.
Görüş zamanı regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əməkdaşlıq məsələləri üzrə də fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni gündə Azərbaycan və Serbiya Xarici İşlər nazirlikləri arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Fariz Rzayev, Serbiya tərəfdən isə Xarici İşlər Nazirliyinin dövlət katibi Damyan Yoviç rəhbərlik edib.скачать dle 11.3

Байрамов обсудил с секретарем МИД Сербии региональную безопасность и сотрудничество
Глава МИД Азербайджана Джейхун Байрамов принял государственного секретаря Министерства иностранных дел Сербии Дамьяна Йовича в рамках его визита в Баку.
Как сообщили в МИД, в ходе встречи обсуждались различные аспекты стратегического партнерства Азербайджана и Сербии, а также вопросы региональной и международной безопасности.
Дипломаты подчеркнули значимость взаимной поддержки территориальной целостности и суверенитета, что составляет фундамент отношений между двумя государствами.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в различных областях, включая энергетику, оборону, гуманитарную сферу и образование. Был отмечен особый вклад подписанного Меморандума о взаимопонимании между дипломатическими академиями двух стран.
В рамках встречи также состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества в региональных и международных организациях.