Polşa Belarusla sərhədi qeyri-müəyyən müddətə bağlayır
Polşa Rusiya-Belarus hərbi təlimləri ilə əlaqədar bu ölkəylə sərhədi qeyri-müəyyən müddətə bağlayır.
Bu barədə Polşanın daxili işlər naziri Marçin Kervinski "TokFM" radio stansiyasının efirində bildirib.
"Sərhədin bağlanması təlimlərin keçirildiyi müddətdə deyil, təlimlərlə əlaqədar baş verir. Sərhəd qeyri-müəyyən müddətə bağlanır", - M.Kervinski bildirib.
O əlavə edib ki, Polşa təxribatlardan ehtiyatlandığından vəziyyəti daim təhlil edəcək.
"Biz geniş mənada təxribatlardan - miqrasiya təzyiqinin güclənməsindən, Polşa tərəfinə keçmək cəhdlərindən və Polşanın təhlükəsizliyinə təhdid yaradan şəxslərin sərhədi keçməsindən ehtiyat edirik. Bu sərt qərar da buradan qaynaqlanır", - nazir vurğulayıb.
Xatırladaq ki, Rusiya və Belarus arasında "Qərb-2025" birgə hərbi təlimləri sentyabrın 12-16-da Belarus ərazisində keçiriləcək.скачать dle 11.3

Польша закрывает границу с Беларусью на неопределенный срок » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Польша закрывает границу с Беларусью на неопределенный срок
Польша закрывает границу с Беларусью на неопределенный срок из соображений безопасности, связанных с российско-белорусскими военными учениями.
Об этом заявил министр внутренних дел и администрации Польши Марчин Кервиньский в эфире радиостанции TokFM.
"Закрытие этой границы происходит не на время учений, а в связи с учениями. Время закрытия границы - бессрочное", - сказал Кервиньский.
Он добавил, что Польша будет постоянно анализировать ситуацию, так как опасается провокаций.
"Мы опасаемся провокаций в широком смысле. Усиления миграционного давления, попыток перехода на польскую сторону и пересечения границы лицами, представляющими угрозу безопасности Польши. Отсюда и это жесткое решение", - заявил министр.
Напомним, что совместные российско-белорусские военные учения "Запад-2025" пройдут на территории Беларуси 12-16 сентября. Ранее премьер-министр Польши Дональд Туск назвал учения "тренировкой атаки на Польшу". Он заявил, что союзники немедленно отреагируют на эти маневры.скачать dle 11.3