Keçmiş məcburi köçkünlə ev sahibi arasında qalmaqal: 32 ildir evinə köçə bilmir - Video
Xanəhməd Həsənova 32 il əvvəl ev növbəsi ilə aldığı mənzildə hələ bir gün belə yaşamaq qismət olmayıb.
Baku TV-nin qaynar xəttinə müraciət edən vətəndaş deyir ki, onun evində məskunlaşan şəxs Qubadlı rayonunun Zilanlı kənd sakini, keçmiş məcburi köçkün Namiq Məmmədovdur.
"2012-ci ildə məhkəmə ailənin mənzili boşaltması barədə qərar qəbul etsə də, indiyədək icra olunmayıb. Yaşım 70-i ötüb, kirayələrdə qalıram. Mənim nəşim də kirayədən çıxmalıdır?!", - Xanəhməd Həsənov söyləyib.
Məcburi köçkün Amil Məmmədov isə evlə təmin olunmadıqları müddət ərzində yaşadıqları mənzildən çıxmayacaqlarını söyləyib:
"Mən qazi olaraq evlə təmin olunmamışam. Xahiş edirəm ki, bizi Sumqayıtda evlə təmin etsinlər ki, ailəmlə gedib orada yaşayım".
Məsələ ilə bağlı Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsindən bildirilib ki, Qubadlı rayonunun Zilanlı kəndindən keçmiş məcburi köçkün Namiq Məmmədov və ailə üzvləri Xanəhməd Həsənova məxsus mənzildə müvəqqəti məskunlaşıblar:
"Keçmiş məcburi köçkünün başqa vətəndaşa məxsus mənzili boşaltması haqqında məhkəmə qətnaməsi mövcuddur və Komitəyə təqdim edilib. İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa-quruculuq işləri aparılır. Qubadlı rayonunun Zilanlı kəndi də bərpa edildikdən sonra həmin ailənin də köçürülməsi qanunauyğun formada icra ediləcək və onun hazırda müvəqqəti məskunlaşdığı mənzil sahibinə təhvil veriləcək".

Конфликт между бывшим вынужденным переселенцем и хозяином квартиры: мужчина 32 года не может попасть в свой дом - Видео
10.09.2025 12:16 951
Ханахмеду Гасанову так и не довелось прожить ни дня в квартире, которую он получил 32 года назад. По словам гражданина, обратившегося на горячую линию Baku TV, в его доме поселился бывший вынужденный переселенец из села Зиланлы Губадлинского района Намиг Мамедов.
"Хотя в 2012 году суд принял решение о выселении семьи из квартиры, оно до сих пор не исполнено. Мне уже за 70, и я живу на съемной квартире", - сказал Х.Гасанов.
Бывший вынужденный переселенец Амиль Мамедов, в свою очередь, заявил, что не покинет квартиру, в которой живет вместе с семьей, пока их не обеспечат жильем. "Я ветеран, но не обеспечен жильем. Прошу выделить нам квартиру в Сумгайыте, чтобы я мог переехать туда с семьей", - отметил мужчина.
В Государственном комитете по делам беженцев и вынужденных переселенцев заявили, что на освобожденных от оккупации территориях ведутся восстановительные работы.
"После восстановления села Зиланлы Губадлинского района переселение этой семьи будет осуществлено в установленном законом порядке, а квартира, в которой они временно проживают, будет передана владельцу", - отметили в структуре.