Zəngəzur dəhlizinin Azərbaycan hissəsində işlər nə zaman tamamlanacaq?
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin Nəqliyyat siyasəti şöbəsinin müdiri Fariz Əliyev jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, Orta Dəhliz vasitəsilə 2019-cu ildə göndərilən yüklərin həcmi ilə müqayisədə 2024-cü ildə beş dəfəyə qədər artım əldə olunub:
"2024-cü ildə 358 blok qatar Çindən Avropa istiqamətində göndərilib. Bu, həm də Azərbaycanın Orta Dəhlizdəki artan nüfuzuna işarədir. Biz hesab edirik ki, bu sahədə bizim hələ də daha geniş potensialımız və imkanlarımız var. Avropa ilə Çin arasında olan ticarət əlaqələrinin cari həcmi və gələcək perspektivi, eləcə də bizim bu sahədə aparılan və genişləndirilən islahatlar bunu deməyə imkan verir".
O qeyd edib ki, Zəngəzur dəhlizi ("Tramp marşrutu" - TRIPP) Azərbaycanın nəqliyyat sisteminin çox önəmli bir halqasına çevrilərək, həm şərq-qərb, həm də şimal-cənub istiqamətində nəqliyyat bağlantılarının qurulmasında, tranzit yükdaşımalarının həyata keçirilməsində mühüm strateji əhəmiyyətə malik layihədir:
"Azərbaycan ərazisi üzrə dəhlizin işləri gələn il ərzində tamamlanması nəzərdə tutulur. Zəngəzur dəhlizinin inkişaf etdirilməsi ilə Orta Dəhlizdə əlavə 15 milyon ton yük daşınacaq".скачать dle 11.3

Работы на азербайджанском участке Зангезурского коридора завершатся в 2026 году
Как передает Report, об этом сообщил журналистам начальник отдела транспортной политики Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджана Фариз Алиев.
По его словам, объем грузоперевозок по Среднему коридору в 2024 году увеличился почти в пять раз по сравнению с 2019 годом.
"В 2024 году из Китая в Европу было отправлено 358 блок-поездов. Это также указывает на растущее влияние Азербайджана в Среднем коридоре. Мы считаем, что у нас гораздо больший потенциал и возможности в этой области. Текущий объем торговых отношений между Европой и Китаем и будущие перспективы, а также проводимые и расширяемые нами реформы в этой сфере позволяют нам говорить об этом", - сказал представитель ведомства.
Алиев подчеркнул, что Зангезурский коридор является важным элементом транспортной системы Азербайджана и стратегически значимым проектом для установления транспортных связей как в направлении восток-запад, так и север-юг, а также для осуществления транзитных грузоперевозок.
"Предполагается, что работы по созданию коридора на территории Азербайджана будут завершены в течение следующего года. С развитием Зангезурского коридора по Среднему коридору будет перевозиться дополнительно 15 млн тонн грузов", - отметил он.