04.09.2025 19:57 1 113
Ötən il ölkədə un ehtiyatlarının həcmində ən aşağı göstərici qeydə alınıb. Ehtiyatların 16,3 %-i ilin əvvəlinə olan qalıq, 77,4 %-i istehsal, 6,2%-i isə idxal hesabına formalaşıb.
2024-cü ildə Azərbaycanda 1 milyon 365 min 906 ton un istehsal edilib ki, bu da 2023-cü illə müqayisədə 2,8 % çoxdur. Hesabat dövründə ölkəyə un idxalının həcmi 28,2 % azalaraq 109 min 860 tona, ilin əvvəlinə olan qalıq isə 1,1% azalaraq 288 min 710 tona düşüb.
Ehtiyatların 3 min 68 tonu mal-qara və quş yemi üçün, 395 min 778 tonu əhalinin şəxsi istehlak fondu üçün, 930 min 239 tonu isə qida məhsullarının istehsalı üçün, 107 min 234 tonu qeyri-qida məhsullarının istehsalı üçün, 18 min 758 tonu ixrac üçün istifadə edilib. Hesabat ilində itkilərin həcmi 21 min 187 ton olub.

Назван объем запасов муки в Азербайджане » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Как сообщает Report со ссылкой на Государственный комитет статистики, это на 0,5 % меньше, чем в 2023 году.
При этом в прошлом году был зафиксирован самый низкий показатель запасов муки в стране. Запасы формировались за счет остатков на начало года (16,3%), внутреннего производства (77,4%) и импорта (6,2%).
В 2024 году в Азербайджане произведено 1 млн 365 тыс. 906 тонн муки, что на 2,8 % больше, чем годом ранее. Объем импорта муки сократился на 28,2 %, составив 109 тыс. 860 тонн, а остатки на начало года уменьшились на 1,1 %, до 288 тыс. 710 тонн.скачать dle 11.3