"Şahdəniz Kompressiya" layihəsi üçün əsas tikinti müqaviləsi imzalanıb
"Şahdəniz" konsorsiumu "Şahdəniz Kompressiya" (ŞDK) layihəsi çərçivəsində ŞDK platformasının üst modullarının tikintisi üçün 321 milyon ABŞ dolları dəyərində müqavilə imzalandığını elan edib.
bu barədə "BP-Azerbaijan" şirkətinə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, müqavilə "Azfen" şirkətinə verilib.
Üst modulların tikintisi müqaviləsi bu ilin iyun ayında ŞDK layihəsi üzrə qəbul edilmiş yekun investisiya qərarından sonra layihənin icrası üçün əsas işlərin başlandığını bildirən mühüm bir addımdır.
Müqavilənin iş həcminə ŞDK platforması üçün 8 500 tonluq üst modullar blokunun inşası, montajı, quraşdırılması və inteqrasiyası daxildir. Tikinti işləri ölkə daxilində yerli infrastruktur və resurslardan istifadə etməklə "Azfen"in Bayıldakı tikinti-quraşdırma sahəsində həyata keçiriləcək.
Üst modulların tikintisi işlərinin 2025-ci ilin IV rübündə başlanacağı və 2028-ci ilin sonuna başa çatacağı planlaşdırılır. Bu işlərə 90 %-dən çoxu yerli mütəxəssislər olmaqla 3 000-dən artıq işçi qüvvəsi cəlb olunacaq.
bp-nin layihələr üzrə baş vitse-prezidenti Yuan Drammond bildirib: "Düşünürük ki, ŞDK layihəsindəki bu irəliləyiş Şahdəniz tərəfdaşları və ümumiyyətlə ölkə üçün mühüm bir hadisədir. Bu uğur layihədə çalışan komandalarımızın əzmkarlığını, yerli tərəfdaşlıqlarımızın gücünü və layihəni əməyin təhlükəsizliyi, keyfiyyət və kapital səmərəliliyi baxımından ən yüksək standartlara uyğun həyata keçirmək öhdəliyimizi bir daha vurğulayır".
Müqavilənin "Azfen"ə verilməsi bu şirkətin təsdiqlənmiş təcrübəsi, o cümlədən Azərbaycanda dəniz platformaları üçün üst modulların tikintisi üzrə əvvəlki layihələrdəki uğurlu iş icrasına əsaslanır. Şirkətin Bayıldakı tam modernləşdirilmiş, dünya səviyyəli tikinti-quraşdırma sahəsi üst modulların inşadan sonra quruda inteqrasiyası və bütövlükdə barjaya yüklənməsi üçün bütün lazımi imkanları təmin edir. Bu, ŞDK layihəsinin qrafikə uyğun və büdcə daxilində icra olunması üçün əsas amildir.
Nəhəng Şahdəniz qaz yatağının işlənməsinin növbəti mərhələsi olan 2,9 milyard ABŞ dollarlıq ŞDK layihəsində məqsəd yataqdakı aşağı təzyiqli qaz ehtiyatlarını əlçatan etməklə onların hasilatını təmin etmək və beləliklə yataqdan maksimum qazvermə əmsalına nail olmaqdır.
· Layihənin Şahdəniz yatağından təxminən 50 milyard kubmetr əlavə qaz və 25 milyon barelə yaxın əlavə kondensat hasilatına və ixracına imkan yaradacağı gözlənilir.
· Layihə çərçivəsində yeni kompressiya obyektinin – elektriklə işləyən, heyətsiz kompressiya platformasının (və ya Əsasən Heyətsiz Qurğu (eNUI)) inşası nəzərdə tutulur. Platforma suyun 85 metr dərinliyində, mövcud Şahdəniz Bravo (ŞDB) platformasından təxminən 3 kilometr məsafədə quraşdırılacaq.
· Üzərində dörd ədəd 11 meqavatlıq compressor quraşdırılacaq ŞDK platforması həm Şahdəniz Alfa (ŞDA), həm də ŞDB platformalarından hasil edilən qazın kompressiyası üçün ana qurğu kimi xidmət göstərəcək. Bu o deməkdir ki, hər iki platformadan hasil edilən ixrac qazı qurudakı Səngəçal terminalına göndərilməzdən əvvəl ŞDK-də kompressiya olunacaq.
· Layihə həmçinin Şahdəniz müqavilə sahəsində quraşdırılacaq bir sıra əlaqədar obyektləri, ŞDA, ŞDB və Səngəçal terminalında mövcud infrastruktur üzərində aparılacaq bir sıra işləri də əhatə edir.
· Tikinti işlərinin 2025-ci ilin sonlarında başlanacağı planlaşdırılır. Tikintinin 2029-cu ildə başa çatması ilə ŞDK platformasının həmin ildə ŞDA-dan, 2030-cu ildə isə ŞDB platformasından hasil edilən qaz həcmlərini kompressiya etmək üçün qəbul etməyə hazır olacağı planlaşdırılır.скачать dle 11.3

Консорциум "Шахдениз" подписал контракт на $321 млн с Azfen в рамках проекта SDC » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Азербайджано-турецкое совместное предприятие Azfen заключило контракт с консорциумом "Шахдениз" в рамках проекта строительства компрессорной станции на газоконденсатном месторождении Шахдениз (Shah Deniz Compression, SDC).
Об этом сообщает Median.Az со ссылкой на сообщение компании BP-Azerbaijan, являющейся техническим оператором проекта "Шахдениз".
"Консорциум "Шахдениз" подписал контракт стоимостью $321 млн с Azfen на строительство верхних модулей платформы SDC", - говорится в сообщении.
Объем работ по контракту включает строительство, монтаж, установку и интеграцию блока верхних модулей весом 8500 тонн для платформы "Shah Deniz Compression".
По информации компании, строительные работы будут осуществляться на строительно-монтажной площадке Azfen в Сабаильском районе Баку с использованием местной инфраструктуры и ресурсов внутри страны.
"Планируется, что строительство верхних модулей начнется в четвертом квартале 2025 года и завершится к концу 2028 года. В этих работах будет задействовано более 3000 рабочих, из которых более 90% составят местные специалисты", - говорится в сообщении.
"Присуждение Azfen данного контракта основано на подтвержденном опыте этой компании, включая успешное выполнение работ по предыдущим проектам строительства верхних модулей для морских платформ в Азербайджане", - заявил старший вице-президент BP по проектам Юан Драммонд, слова которого приводятся в пресс-релизе.
Как сообщалось, по строительству компрессорной платформы SDC акционеры проекта разработки месторождения Шах-Дениз 4 июня 2025 года подписали окончательное инвестиционное решение (FID, final investment decision). Стоимость проекта - $2,9 млрд. Ожидается, что проект позволит добывать и экспортировать около 50 млрд кубометров дополнительного газа и около 25 млн баррелей дополнительного конденсата с месторождения. Строительство платформы планируется начать в 2025 году, ввести в эксплуатацию - в 2029 году.
SDC будет установлена в 3 км от Bravo и в 10 км от Alpha. Строительство опорного блока и верхних строений новой платформы, а также компонентов подводной инфраструктуры планируется осуществить в Азербайджане. Большая часть строительства объектов на берегу и их ввод в эксплуатацию предусмотрены в 2026-2028 годах.
SDC предназначена для улавливания газа низкого давления с некоторых пластов месторождения Шах-Дениз, его компрессии и доставки на Сангачальский терминал. Газ низкого давления будет поступать с платформ Alpha и Bravo. Платформа SDC предназначена исключительно для компрессорного оборудования, без буровых работ. Добыча первого газа низкого давления с платформы Alpha в соответствии с графиком запланирована на июнь-июль 2029 года, с платформы Bravo - на апрель-май 2030 года.
Проект включает строительство электрифицированной установки SDC, функционирующей преимущественно без персонала, прокладку электрического и фиброоптического кабелей, а также внутрипромысловых подводных газопроводов с платформ Alpha и Bravo. SDC будет оснащена четырьмя компрессорами мощностью 11 МВт каждый для компрессии газа.скачать dle 11.3