Planetin ən təhlükəli dağları açıqlandı
Dünyanın ən çətin dağları Karakoram dağ silsiləsində K2, Himalayda Annapurna, Pakistanda Nanqa Parbat və Qırğızıstanda Pobeda zirvəsidir.
Binu alpinist Lyudmila Korobeşko "RİA Novosti" agentliyinə müsahibəsində bildirib.
Onun sözlərinə görə, Everestdə qəzaların faizi yuxarıda qeyd olunan dağ zirvələrindən dəfələrlə aşağıdır.
Qeyd edək ki, avqustun əvvəlində rusiyalı alpinist Nataliya Naqovitsina özü də daxil olmaqla 4 nəfərlik qrupun tərkibində Pobeda zirvəsinə qalxmağa başlayıb. O, avqustun 12-də ayağını sındırıb və bu səbəbdən 7200 metr hündürlükdə çadırda qalıb. Ertəsi gün qrupundan olan alpinistlər onun yanına qalxaraq kömək etməyə çalışsalar da, Naqovitsyna ilə birlikdə enə bilməyiblər. Bundan sonra alpinistə daha bir neçə dəfə, o cümlədən helikopterlərin köməyi ilə kömək etmək cəhdləri edilsə də, hamısı uğursuzluqla nəticələnib. Xilasetmə əməliyyatının uğursuz keçməsində əsas amil hava şəraiti olub.
Avqustun 23-də alpinistlərin baza düşərgəsinin rəhbəri Dmitri Qrekov bildirib ki, Naqovitsinanın xilas edilməsi üzrə əməliyyat başa çatıb. Sonrakı günlərdə yeni xilasetmə cəhdlərinin edilə biləcəyi bildirilib, lakin bu, heç vaxt baş verməyib.
Avqustun 27-də Qırğızıstanın Milli Təhlükəsizlik Dövlət Komitəsi Pobeda zirvəsindəki ərazinin havadan videoçəkilişini aparıb və alpinist çadırını lentə alıb. Hətta o zaman Naqovitsyna heç bir həyat əlaməti göstərməyib.