11 ölkədən 100-dən çox tələbə Azərbaycana köçürülmək üçün müraciət edib
Xaricdə təhsil alan tələbələrin Azərbaycan universitetlərinə köçürülməsi ilə bağlı 2025/26-cı tədris ili üçün 11 xarici ölkədən 100-dən artıq müraciət daxil olub.
Bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyindən bildirilib.
Qeyd olunub ki, imtina edilən müraciətlərin sayı ümumi müraciətlərin 10 faizindən çox deyil. İmtinanın əsas səbəbləri kimi qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş əsasların mövcud olmaması və təhsil göstəricilərində uğursuzluq göstərilib.
Vurğulanıb ki, attestat əsasında xarici ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunmuş şəxslər qüvvədə olan qaydalara əsasən ölkə daxilindəki ali təhsil müəssisələrinə köçürülə bilməzlər.
Elm və Təhsil Nazirliyindən isə "Report"un sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, tələbələrin köçürülməsi ilə bağlı apellyasiya müraciətlərinin nəticələri hazır olduqda ictimaiyyətə müvafiq məlumat təqdim olunacaq.скачать dle 11.3

Более 100 студентов из 11 стран подали заявки на перевод в вузы Азербайджана
Об этом в ответ на запрос Report сообщили в Государственном агентстве по науке и высшему образованию.
Отмечается, что число отклоненных заявок не превышает 10% от общего числа обращений. Основными причинами отказа названы отсутствие оснований, предусмотренных законодательством, и неуспеваемость.
Подчеркивается, что лица, поступившие в зарубежные вузы на основании аттестата, согласно действующим правилам, не могут быть переведены в высшие учебные заведения внутри страны.
Министерство науки и образования в ответ на запрос Report сообщило, что результаты апелляционных обращений касательно переводов студентов будут представлены общественности, как только будут готовы.