14 yaşlı yeniyetmənin qardaşı: "Həmin işgəncələri atam edib"
"Anam öləndən sonra bizə xalam baxıb, məni də, qardaşımı da o saxlayıb. Onun qardaşıma işgəncə verməsi ilə bağlı deyilənlər yalandır, həmin işgəncə izləri çoxdanındır, onlar atamın etdikləridir".
xəbər verir ki, bu sözləri "Qafqazinfo"ya valideynlərini itirən və xalası tərəfindən işgəncələrə məruz qaldığı deyilən 14 yaşlı Ü.M.-in qardaşı 21 yaşlı F.Məmmədov bildirib.
Onun sözlərinə görə, atası Vüsal Məmmədov narkotik aludəçisi olub və daim ailəsinə şiddət göstərib. Hətta anası Fəridə Novruzovanı azyaşlı qardaşının gözü qarşısında qətlə yetirib. Bundan sonra isə o, ağır psixoloji travma alıb:
"O izlər 5-6 il əvvəldən qalan işgəncə izləridir. Narkotik istifadəçisi idi, psixoloji problemləri var idi. Mənim özümə də işgəncələr verib. Anam onun işgəncələrinin qarşısını almağa çalışırdı. 2019-cü ildə atam anamı qətlə yetirib. Məlumata görə, özü də həbsxanada ölüb. Qətl qardaşımın gözünün qabağında olub, ona görə uşaq ağır psixoloji travma alıb. O vaxtdan da məktəbə getmir, psixoloji müalicə alır...
Qonşularımız anamın sağlığında bir dəfə də olsun, bizim qapımızı açmayıblar. Qapımızı döyüb bir şeyə ehtiyacınız varmı deyə soruşmayıblar. Qardaşımı çay içmək adı ilə evə çağırıb belə bir video çəkiblər. Nə məqsədlə etdiyini də dəqiq bilmirəm".
F.Məmmədov qeyd edib ki, onlara qəyyumluq edən xalasının qardaşına işgəncə verməsinə heç vaxt imkan verməz: "Uşaq nəsə səhv hərəkət, nadinclik edəndə bütün valideynlər ona bir şillə vurur. Xalam da bir valideyndir, onun da tərəfini tutmuram, demirəm ki, vurmayıb. Amma işgəncə vermək heç vaxt olmayıb. Mənim olanım-qalanım bir qardaşımdır. Heç mən də icazə vermərəm ki, qardaşıma işgəncə versinlər".
Qeyd edək ki, sosial şəbəkədə 14 yaşlı yeniyetməyə xalası tərəfindən ağır işgəncələr verilməsi ilə bağlı iddialar yayılmışdı. Məsələ ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən araşdırma aparılır. Faktın təsdiqlənəcəyi təqdirdə yeniyetmənin qəyyumunun əlindən alınaraq sığınacağa yerləşdiriləcəyi bildirilir.скачать dle 11.3

Следы на теле брата - это не от тети, а от отца-наркомана: шокирующая история семейной трагедии
Как передает Median.Az, об этом Qafqazinfo рассказал 21-летний Ф.Мамедов, брат 14-летнего Ю.М., который потерял родителей и, как утверждалось, подвергался истязаниям со стороны тети.
По словам молодого человека, их отец Вюсал Мамедов был наркозависимым и постоянно проявлял насилие по отношению к семье. Он даже убил их мать Фариду Новрузову на глазах у младшего брата, что привело к тяжелой психологической травме ребенка.
"Эти следы - результат истязаний, которым он подвергался 5-6 лет назад. Отец употреблял наркотики, у него были психологические проблемы. Он издевался и надо мной тоже. Мама пыталась защитить нас от его жестокости. В 2019 году отец убил маму. По имеющейся информации, он сам позже умер в месте лишения свободы. Убийство произошло на глазах у брата, поэтому ребенок получил тяжелую психологическую травму. С тех пор он не ходит в школу, проходит психологическое лечение...
Наши соседи при жизни мамы ни разу не интересовались нами. Они ни разу не постучали в дверь, чтобы спросить, не нуждаемся ли мы в чем-то. А теперь они пригласили брата к себе якобы на чай и сняли такое видео. Я даже не знаю точно, с какой целью они это сделали", - рассказал он.
Ф.Мамедов подчеркнул, что никогда бы не позволил тете, которая является их опекуном, истязать брата: "Когда ребенок делает что-то неправильное или шалит, все родители могут дать ему легкий подзатыльник. Моя тетя тоже по сути родитель, я не защищаю ее полностью и не говорю, что она никогда не шлепала его. Но и истязаний никогда не было. Мой брат - это все, что у меня есть. Я бы никогда не позволил, чтобы его истязали".
Отметим, что в социальных сетях распространились утверждения о жестоких истязаниях 14-летнего подростка его тетей. По данному факту правоохранительные органы проводят расследование. Сообщается, что в случае подтверждения фактов подросток будет изъят у опекуна и помещен в приют.