İki valyutadəyişmə məntəqəsinin lisenziyası dayandırıldı
İki valyuta mübadiləsi məntəqəsinin ("Delta Capital" MMC və "Zuhur" MMC) lisenziyası bir ay müddətinə dayandırılıb.
Bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, AMB tərəfindən "Delta Capital" MMC-də və Zuhur" MMC-də aparılan cari nəzarət prosesləri çərçivəsində verilmiş icrası məcburi göstərişə əməl edilmədiyi, "Valyuta mübadiləsi fəaliyyətinə lisenziya almış şəxslər tərəfindən valyuta mübadiləsi əməliyyatlarının aparılması və valyuta mübadiləsi fəaliyyətinə nəzarət Qaydası"nın 4.10-cu və 5.2-ci bəndlərinin tələblərinin pozulması, "Valyuta tənzimi haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 16-1.1-ci maddəsinin və "Valyuta mübadiləsi fəaliyyətinə lisenziya almış şəxslər tərəfindən valyuta mübadiləsi əməliyyatlarının aparılması və valyuta mübadiləsi fəaliyyətinə nəzarət Qaydası"nın 3.4-cü, 3.6-cı, 4.7-ci, 6.3-cü və 7.3-cü bəndlərinin tələblərinin pozulmasının təkrar baş verməsi halları müəyyən edilib.
Aşkar olunmuş pozuntu hallarının aradan qaldırılması və fəaliyyətin müvafiq qanunvericilik aktlarının tələblərinə uyğunlaşdırılması məqsədi ilə "Valyuta tənzimi haqqında" Azərbaycan Respublikası Qanununun 13-7.1.2-ci və 13-7.2-ci maddələrinə uyğun olaraq Mərkəzi Bankın qərarı ilə valyuta mübadiləsi əməliyyatlarının aparılması üçün "Delta Capital" MMC-yə verilmiş 08.12.2021-ci il tarixli, VMF-02 nömrəli lisenziyanın qüvvəsi və Zuhur" MMC-yə verilmiş 15.03.2022-ci il tarixli, VMF-03 nömrəli lisenziyanın qüvvəsi 28.08.2025-ci il tarixindən 1 (bir) ay müddətinə dayandırılıb.скачать dle 11.3

Два пункта обмена валюты в Азербайджане лишились лицензий на месяц » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Два пункта обмена валюты в Азербайджане лишились лицензий на месяц
Лицензии двух пунктов обмена валюты (ООО Delta Capital и ООО Zuhur) приостановлены сроком на один месяц.
Соответствующую информацию распространил Центральный банк Азербайджана (ЦБА).
В сообщении указано, что в рамках текущих контрольных процессов, проведенных ЦБА в ООО Delta Capital и ООО Zuhur, было установлено невыполнение обязательных предписаний, нарушение требований пунктов 4.10 и 5.2 "Правил осуществления операций по обмену валюты лицами, получившими лицензию на деятельность по обмену валюты, и контроля за деятельностью по обмену валюты". Кроме того, были выявлены повторные случаи нарушения статьи 16-1.1 закона Азербайджанской Республики "О валютном регулировании" и пунктов 3.4, 3.6, 4.7, 6.3 и 7.3 вышеупомянутых правил.
Для устранения выявленных нарушений и приведения деятельности в соответствие с требованиями соответствующих законодательных актов, согласно статьям 13-7.1.2 и 13-7.2 закона Азербайджанской Республики "О валютном регулировании", решением Центробанка действие лицензии VMF-02 от 08.12.2021, выданной ООО Delta Capital, и лицензии VMF-03 от 15.03.2022, выданной ООО Zuhur, приостановлено с 28 августа сроком на один месяц.скачать dle 11.3