Bakıda yanğın təhlükəli obyektin fəaliyyəti dayandırıldı - Video
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin (FHN) Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti səlahiyyətləri daxilində ölkə ərazisində yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə zəruri tədbirlərin görülməsini davam etdirir.
Bu barədə FHN-in Mətbuat Xidmətindən məlumata verilib.
Bildirilib ki, Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidməti tərəfindən Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Qara Qarayev prospekti, 39A ünvanında yerləşən Babək Allahverən oğlun Qəribova məxsus işlənmiş soyuducuların təmiri və satışı mağazasında keçirilən yoxlama zamanı yanğın təhlükəsizliyi sahəsində çoxsaylı nöqsanların mövcud olduğu, həmin nöqsanların insan həyatı və ya sağlamlığına, ətraf mühitə və dövlətin əmlak maraqlarına birbaşa təhlükə yaratdığı müəyyən edilib.
- obyekt ilkin yanğınsöndürmə vasitələri ilə tam təmin edilməyib;
- elektrik təsərrüfatı "Elektrik Qurğularının Quraşdırılması Qaydası"nın tələblərinə uyğun quraşdırılmayıb, o cümlədən elektrik naqilləri yanar materialların üzəri ilə çəkilib, elektrik təsərrüfatına profilaktik baxış keçirilərək kabel və naqillərin izolyasiyasının gərginliyə qarşı müqaviməti ölçülməyib;
- elektrik avadanlıqları artıq yüklənmədən və qısaqapanmadan mühafizə edilməsi üçün qoruyucu aparatlarla təmin edilməyib;
- obyektin tavan hissələri yanar materialla üzlənib;
- obyektin daxilində yanar materialdan istifadə edilərək otaqlar quraşdırılıb;
- obyektin ərazisi yanar tullantılardan təmizlənməyib və zirzəmi sahəsində ehtiyat çıxış qapısının qarşına əlavə əşyalar yığılıb;
- yanğın zamanı insanların təxliyəsi üçün köçürmə planı tərtib olunmayıb;
- taxta konstruksiyalara odadavamlı məhlul hopdurulmayıb;
- obyektdə əmrlə yanğına qarşı rejim müəyyənləşdirilməyib;
- obyektin daşınmaz əmlakı "İcbari sığortalar haqqında" Azərbaycan Respublikasının Qanununa uyğun sığorta olunmayıb.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, yanğın təhlükəsizliyi norma və qaydalarının tələblərinin kobud pozulması faktları aşkar edilmiş Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Qara Qarayev prospekti, 39A ünvanında yerləşən Babək Allahverən oğlu Qəribova məxsus işlənmiş soyuducuların təmiri və satışı mağazasının fəaliyyətinin dayandırılması barədə qərar qəbul olunub və qərarın bir nüsxəsi obyektin nümayəndəsinə təqdim edilib.скачать dle 11.3

В Баку закрыли магазин холодильников: какие нарушения выявило МЧС - Видео
Государственная служба пожарного надзора Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана продолжает проводить необходимые мероприятия по обеспечению пожарной безопасности на территории страны в рамках своих полномочий.
Как сообщили в пресс-службе МЧС, в ходе проверки магазина по ремонту и продаже подержанных холодильников, принадлежащего Бабеку Гарибову и расположенного по адресу: город Баку, Низаминский район, проспект Гара Гараева, 39А, были выявлены многочисленные нарушения в области пожарной безопасности, которые представляют прямую угрозу для жизни и здоровья людей, окружающей среды и имущественных интересов государства.
В частности, инспекторами были зафиксированы следующие нарушения:
- на объекте не установлена автоматическая пожарная сигнализация;
- объект не полностью обеспечен первичными средствами пожаротушения;
- электрическое хозяйство не соответствует требованиям "Правил установки электрооборудования", в том числе электрические провода проложены по горючим материалам, не проведен профилактический осмотр электрического хозяйства с измерением сопротивления изоляции кабелей и проводов;
- электрооборудование не оснащено защитными устройствами от перегрузки и короткого замыкания;
- потолочные части объекта облицованы горючим материалом;
- внутри объекта оборудованы помещения с использованием горючих материалов;
- территория объекта не очищена от горючих отходов, а перед запасной выходной дверью в подвальном помещении складированы дополнительные предметы;
- не разработан план эвакуации людей при пожаре;
- деревянные конструкции не пропитаны огнезащитным составом;
- на объекте не установлен противопожарный режим приказом;
- недвижимое имущество объекта не застраховано в соответствии с законом Азербайджанской Республики "Об обязательном страховании".
Таким образом, текущая ситуация показывает, что продолжение эксплуатации объекта может привести к возникновению пожара, который в короткие сроки распространится и сделает трагедию неизбежной.
Учитывая вышеизложенное, было принято решение о приостановлении деятельности вышеуказанного магазина. Копия решения была вручена представителю объекта.скачать dle 11.3