"Formula 1": Azərbaycan Qran-prisinin qalibləri Bakıya gələcəklər
"Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisinin qalibləri Serxio Peres və Valtteri Bottas Bakıya gələcəklər.
Bu barədə Bakı Şəhər Halqası Əməliyyat Şirkətinin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
"Cadillac" 2026-cı ildə ilk dəfə "Formula 1" çempionatında iştirak edəcək heyətini açıqlayıb. Komanda təcrübəli pilotlar, çoxsaylı Qran-pri qalibləri Serxio Peres və Valtteri Bottas ilə müqavilə bağladığını elan edib. Onlar birlikdə 527 Qran-priyə qatılıb və 16 qələbə qazanıblar. Bu da onları çempionatın ən təcrübəli duetlərindən birinə çevirib.
S.Peres Azərbaycan Qran-prisinin ikiqat qalibidir. O, "Red Bull Honda"nın heyətində 2021 və 2023-cü illərdə Bakıda qalib gəlib. V.Bottas isə 2019-cu ildə "Mercedes" komandasının tərkibində Azərbaycan Qran-prisinin qalibi olub. "Cadillac" 2026-cı ildən etibarən "Formula 1" üzrə dünya çempionatının 11-ci rəsmi iştirakçısı olacaq.
Qeyd edək ki, "Formula 1" üzrə Azərbaycan Qran-prisi sentyabrın 19-21-i aralığında baş tutacaq.скачать dle 11.3

26.08.2025 18:25 1 230
Cadillac объявил свой состав, который впервые примет участие в чемпионате Формулы-1 в 2026 году. Команда официально сообщила о заключении контрактов с опытными пилотами, многократными победителями Гран-при Серхио Пересом и Валттери Боттасом. Вместе они участвовали в 527 Гран-при и одержали 16 побед. Это делает их одним из самых опытных дуэтов чемпионата.
Отметим, что Серхио Перес является двукратным победителем Гран-при Азербайджана. Он побеждал в Баку в 2021 и 2023 годах в составе команды Red Bull Honda. Валттери Боттас стал победителем Гран-при Азербайджана в 2019 году в составе команды Mercedes.