Prokurorluqda pasiyentin ölüm işində adı keçən həkim yenidən cərrahlıq edir? - Video
Hadisədən sonra klinikanın cərrahi əməliyyat aparmaq hüququ dayandırılıb, əməliyyatı həyata keçirən həkim isə inzibati qaydada cərimələnib.
Median.Az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, Rusiya vətəndaşı olan qadının ölümündən sonra aparılan yoxlamalar zamanı ümumi cərrah Nigar Məhəmmədovanın sertifikasiyadan keçmədən plastik cərrah kimi fəaliyyət göstərdiyi məlum olub.
Lakin son günlər sosial şəbəkələrdə yayılan görüntülərdə onun paytaxtdakı özəl klinikalardan birində yenidən abdominoplastika və liposaksiya əməliyyatları icra etdiyi əksini tapıb.
Məsələ ilə bağlı Nigar Məhəmmədova açıqlama verib:
"Aidiyyəti qurumlar mənim fəaliyyətimə qadağa qoysa, qanun qarşısında boynum incədir. 25 ildir düzgün işləyirəm. Qadağa qoyularsa, baş üstə! Mənə saxta cərrah deyirlər. Halbuki Tibb Universitetini qırmızı diplomla bitirmişəm. Psixoloji əziyyət çəkirəm, əməliyyatlara girmirəm".
Səhiyyə Nazirliyindən bildirilib ki, Xüsusi Təftiş Komissiyasının təsdiqlədiyi plastik cərrahlar siyahısında Nigar Fazil qızı Məhəmmədovanın adı yoxdur. Analitik Ekspertiza Mərkəzi də əvvəlki yoxlamalar zamanı onun müvafiq sertifikasiyadan keçmədiyini təsdiqləyib. Bu səbəbdən İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 215.4-cü maddəsi ilə barəsində protokol tərtib olunub.
Baş Prokurorluq isə açıqlamasında qeyd edib ki, 11 iyun tarixində "Mərcan" klinikasında aparılan əməliyyat nəticəsində 37 yaşlı Arzu Sadıqovanın ölümü ilə bağlı araşdırmalar davam edir. İctimaiyyətə əlavə məlumat veriləcəyi vurğulanıb.

Хирург, имя которой фигурирует в деле о смерти пациентки, продолжает проводить операции? - Видео
Три месяца назад в клинике Mərcan после проведения операции абдоминопластики и липосакции скончалась пациентка. После инцидента разрешение клиники на проведение хирургических операций было аннулировано, а врач, проводившая операцию, - привлечена к административной ответственности.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, в ходе проверки, проведенной после смерти гражданки России, выяснилось, что Нигяр Мухаммедова, являющаяся врачом общей практики, работала пластическим хирургом без соответствующего сертификата.
Однако на кадрах, распространенных в социальных сетях несколько дней назад, видно, что она снова выполняет абдоминопластику и липосакцию в одной из частных клиник столицы.
Н.Мухаммедова внесла ясность в данную ситуацию.
"Если уполномоченные органы запретят мне работать - я подчинюсь этому требованию. Я уже 25 лет добросовестно выполняю свою работу. Меня называют "фальшивым" хирургом, хотя я окончила медицинский университет с красным дипломом. Мне тяжело психологически", - сказала она.
В Министерстве здравоохранения сообщили, что имя Н.Мухаммедовой отсутствует в списке пластических хирургов, утвержденном Специальной инспекционной комиссией. В Центре аналитической экспертизы также подтвердили, что она не прошла соответствующую сертификацию во время предыдущих проверок. По этой причине в отношении нее был составлен протокол по статье 215.4 Кодекса об административных проступках.
В свою очередь, в Генеральной прокуратуре заявили, что расследование по факту смерти 37-летней Арзу Садыговой, скончавшейся после операции 11 июня в клинике Mərcan, продолжается.