Azərbaycanın ət idxalını azaltması qiymətlərə təsir edəcək? - Video
Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) məlumatına görə, bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycana 25 min 180 ton ət idxal olunub. İdxal edilən ətin ümumi dəyəri 55 milyon 116 min dollar təşkil edib. Bu göstərici ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə həcm baxımından 5 min 542 ton, dəyər baxımından isə 13 milyon 427 min dollar azdır.
Median.Az Xəzər TV-yə istinadən xəbər verir ki, idxal həcmlərindəki dəyişikliklər qiymətlərə də təsirsiz ötüşmür.
Bəs idxalın azalması qiymətlərə necə təsir göstərəcək?
İqtisadçı-ekspert Rəşad Həsənov bildirilib ki, bu, idxalın azalma səbəbləri ilə əlaqəlidir. İdxalın azalması yerli istehsalın artması ilə əlaqəli deyil. Onun sözlərinə görə, bazarın tələbi 3-5 faiz artdığı halda, yerli istehsal yalnız 1-2 faiz yüksəlir ki, bu da ümumi tələbi tam qarşılamadığı üçün qiymətlərdə azalma müşahidə edilmir.

В Азербайджане снизился объем импорта мяса: повлияет ли это на цены? - Видео
По данным Государственного таможенного комитета, в январе-июле текущего года в страну было ввезено 25 180 тонн мяса на сумму 55.1 млн долларов, что меньше на 5 542 тонны (13.4 млн долларов) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, такие изменения в объемах импорта не обходятся без влияния на стоимость продукции.
Экономист Рашад Гасанов отметил, что сокращение импорта связано не с ростом местного производства. По его словам, несмотря на то, что спрос на мясо увеличился на 3-5%, внутреннее производство выросло лишь на 1-2%. В результате общая потребность полностью не покрывается, что не дает оснований ожидать снижения цен.