Binəli Yıldırım Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb
Türk Dövlətləri Təşkilatının Ağsaqqallar Şurasının sədri Binəli Yıldırım Prezident İlham Əliyevə məktub ünvanlayıb.
Zəngəzur dəhlizinin fəaliyyətə başlamasına zəmin yaradan və bölgəmizdə tarixi bir səhifə açan Birgə Bəyannamənin imzalanması münasibətilə Zati-alinizi ən səmimi hisslərlə təbrik edirəm.
Bu tarixi hadisə Azərbaycanın strateji mövqeyi və güclü liderliyinin, eyni zamanda Qarabağda qazanılan tarixi Zəfərdən regional sülhə, əməkdaşlığa və inkişafa keçidin konkret təzahürüdür.
Zəngəzur dəhlizi türk dünyasını bir-birinə bağlayacaq, ticarət əlaqələrini gücləndirəcək və xalqlarımız arasında qardaşlıq münasibətlərini daha da möhkəmləndirəcək strateji əhəmiyyətə malik bir layihədir.
Zati-alinizin müdrik liderliyi ilə Azərbaycanın bundan sonra da regional sabitliyin və Türk dünyasının birliyinin təmin olunmasında qabaqcıl rol oynayacağına qəti şəkildə inanıram.
Fürsətdən istifadə edərək Türkiyə-Azərbaycan qardaşlığının "Bir millət, iki dövlət" prinsipi ilə daha da möhkəmlənəcəyinə, ölkələrimizin ortaq hədəflərin reallaşması üçün bundan sonra da çoxlu tarixi uğurlara imza atacağına əminliyimi ifadə edirəm.
Sizə cansağlığı, xoşbəxtlik, Azərbaycan Respublikasına davamlı tərəqqi arzulayır, ən dərin ehtiramımı ifadə edirəm".скачать dle 11.3

Бинали Йылдырым поздравил Президента Ильхама Алиева
Председатель Совета старейшин Организации тюркских государств Бинали Йылдырым направил письмо Президенту Азербайджанской Республики Ильхаму Алиеву.
С самыми теплыми чувствами поздравляю Ваше превосходительство с подписанием Совместной декларации, создающей основу для запуска Зангезурского коридора и открывающей историческую страницу в нашем регионе.
Это историческое событие является конкретным показателем стратегической позиции и сильного лидерства Азербайджана, а также перехода от исторической Победы, завоеванной в Карабахе, к региональному миру, сотрудничеству и развитию.
Зангезурский коридор - стратегически важный проект, который свяжет тюркский мир, усилит торговые связи и еще больше укрепит братские отношения между нашими народами.
Твердо верю, что под мудрым руководством Вашего превосходительства Азербайджан и впредь будет играть ведущую роль в обеспечении региональной стабильности и единства тюркского мира.
Пользуясь случаем, выражаю уверенность в том, что турецко-азербайджанское братство будет еще больше крепнуть на основе принципа "Одна нация, два государства", наши страны и впредь будут добиваться многих исторических успехов во имя реализации общих целей.
Желаю Вам здоровья, счастья, Азербайджанской Республике - дальнейшего прогресса, выражаю глубочайшее почтение".скачать dle 11.3