Ukrayna Azərbaycandan qaz idxalını davam etdirə bilər
"Trans-Balkan dəhlizi ilə Azərbaycandan Ukraynaya qaz tədarükü üzrə pilot layihə artıq başa çatıb. Hazırda belə tədarüklərin davam etdirilməsi üçün müqavilənin hazırlanması istiqamətində işlər aparılır".
Bunu Ukraynanın energetika naziri Svetlana Qrinçuk "RBC-Ukrayna" nəşrinə müsahibəsində deyib.
"Biz hazırda danışıqlar aparırıq. Azərbaycan bunda maraqlıdır. Əgər müqavilə bağlanarsa, biz (tədarükü - red.) davam etdirəcəyik", - Qrinçuk bildirib.
O, həmçinin qeyd edib ki, hərbi risklər mövcuddur, çünki son vaxtlar rusiyalılar idxal əməliyyatlarını təmin edən qaz infrastrukturuna hücumları gücləndiriblər.
Xatırladaq ki, may ayında Ukraynanın yeni marşrutla böyük həcmdə qaz ala biləcəyi məlum olub. Bu, enerji və kommunal xidmətlər sahəsində dövlət tənzimlənməsini həyata keçirən Milli Komissiya Trans-Balkan dəhlizi ilə qazın nəqli prosedurunu sadələşdirməsindən sonra mümkün olub.
İyulda "Ukrayna Naftoqaz" Milli Səhmdar Cəmiyyəti Azərbaycan qazının alınmasına dair SOCAR ilə ilk müqaviləni bağlayıb.
Söhbət kiçik qaz həcmlərindən gedir, lakin "Naftoqaz"ın qeyd etdiyi kimi, bu, əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsi üçün strateji addımdır.
Qazın sınaq tədarükü Bolqarıstan-Rumıniya-Ukrayna sərhədi marşrutu üzrə Trans-Balkan dəhlizi boyunca həyata keçirilir.
Ekspertlərin sözlərinə görə, bu dəhlizlə idxal olunan Azərbaycan qazı Ukraynanın qışa hazırlığına ciddi təsir etməyəcək, lakin perspektivdə ölkənin enerji təhlükəsizliyini gücləndirə bilər.скачать dle 11.3

Украина может продолжить импорт газа из Азербайджана
Пилотный проект по поставкам газа из Азербайджана в Украину по Трансбалканскому коридору уже завершен. Сейчас идет работа над подготовкой контракта для продолжения таких поставок.
Об этом в комментарии РБК-Украина сообщила министр энергетики Украины Светлана Гринчук.
"Мы сейчас ведем переговоры. Азербайджан заинтересован в этом. Если контракт заключить, то продолжим (поставки еще в 2025 году - ред.)", - сказала Гринчук.
Она также отметила, что существуют военные риски, поскольку в последнее время россияне активизировали атаки на газовую инфраструктуру, которая обеспечивает импортные операции.
Импорт газа
Напомним, в мае стало известно, что Украина сможет получать большие объемы газа по новому маршруту. Это стало возможным после того, как Национальная комиссия, осуществляющая государственное регулирование в сферах энергетики и коммунальных услуг (НКРЭКУ), упростила процедуру транспортировки газа через Трансбалканский коридор.
В июле НАК "Нафтогаз Украины" заключила первое соглашение о закупке азербайджанского газа с компанией SOCAR.
Речь идет о небольших объемах газа, но, как отмечают в Нафтогазе, это является стратегическим шагом для дальнейшего расширения сотрудничества.
Тестовую поставку газа осуществляют по Трансбалканскому коридору по маршруту Болгария - Румыния - украинская граница.
По словам экспертов, азербайджанский газ, который импортируется по этому коридору, существенно не повлияет на подготовку Украины к зиме, но может усилить энергобезопасность страны в перспективе.скачать dle 11.3