Andrey Sibiqa Azərbaycana təşəkkür edib
Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov ilə Ukraynanın xarici işlər naziri Andrey Sibiqa arasında avqustun 16-da telefon danışığı aparılıb.
Bildirilib ki, Ukraynanın xarici işlər naziri Azərbaycan Prezidentinin ABŞ-yə səfəri zamanı Azərbaycan-ABŞ arasında əldə edilmiş razılıqlar, habelə Azərbaycan-Ermənistan normallaşma prosesində nailiyyətlər münasibətilə təbriklərini çatdırıb.
Telefon danışığı zamanı Azərbaycan və Ukrayna arasında tərəfdaşlıq münasibətlərinin aktual məsələləri, o cümlədən siyasi, iqtisadi, enerji, nəqliyyat və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq müzakirə olunub. Tərəflər Azərbaycan ilə Ukrayna arasında iqtisadi əməkdaşlıq məsələləri üzrə Hökumət Komissiyasının işinin əməkdaşlığın inkişafı baхımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini bildiriblər.
Ukrayna xarici işlər naziri öz növbəsində Azərbaycan tərəfinin Ukraynaya göstərilən humanitar yardımlar, o cümlədən münaqişədən zərər çəkmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma sahələrində dəstəyinə görə təşəkkür edib.
Nazir Andrey Sibiqa, həmçinin Rusiya-Ukrayna münaqişəsi ətrafında aparılan danışıq prosesi barədə məlumat verib.
Telefon danışığı zamanı qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə olunub.скачать dle 11.3

16 августа состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Азербайджана Джейхуна Байрамова и его украинского коллеги Андрея Сибиги.
Информацию распространило Министерство иностранных дел Азербайджана.
Министр иностранных дел Украины передал поздравления в связи с договоренностями, достигнутыми между Азербайджаном и США во время визита Президента Азербайджана в Соединенные Штаты Америки, а также в связи с достижениями в процессе нормализации отношений между Баку и Ереваном.
В ходе телефонного разговора были обсуждены актуальные вопросы партнерских отношений между Азербайджаном и Украиной, включая сотрудничество в политической, экономической, энергетической, транспортной и гуманитарной сферах. Стороны отметили, что работа Правительственной комиссии по вопросам экономического сотрудничества между Азербайджанской Республикой и Украиной имеет важное значение для развития сотрудничества.
Министр иностранных дел Украины поблагодарил азербайджанскую сторону за оказанную гуманитарную помощь Украине, в том числе за поддержку в восстановлении и реконструкции пострадавших от конфликта территорий.
Андрей Сибига также предоставил информацию о переговорном процессе вокруг российско-украинского конфликта.