Bakı metrosu üçün yeni tunelin tikintisi nə qədər davam edəcək? - Video
"AZCON Holding" şirkətlərindən olan "Bakı Metropoliteni" QSC "Cəfər Cabbarlı" - "Nizami" mənzilini birləşdirəcək 200 metrə yaxın tunelin inşası üçün hazırlıq işlərinə başlayır.
xəbər verir ki, bu barədə "Bakı Metropoliteni" QSC məlumat yayıb.
Bildirilib ki, tunelin inşası üçün hazırlıq işləri 4-5 ay davam edəcək:
"Hazırlıq işləri çərçivəsində "28 may" stansiyası ətrafında iki ərazidə şaxtalar qazılacaq. Tikinti meydançalarından biri stansiyanın qarşısında, digəri isə arxa hissəsində - Süleyman Rəhimov və Mirəli Qaşqay küçələrinin kəsişməsindəki avtomobil parklanma sahəsində yerləşir.
Ərazi təhlükəsizlik norma və qaydalarına riayət olunmaqla hazırlanacaq, bütün müasir standartlarla çətin geoloji şəraitdə diametri 12 metrə yaxın olan şaxtaların qazıntısı başlanılacaq. Dərinliyi 30 metrdən çox olan şaxtalar lazımı dərinliyə çatdıqdan sonra əsas tunellərə doğru kiçik həcmdə yanaşma tunelləri qazılacaq. Bununla da şaxtaların qazılma prosesi yekunlaşacaq.
Qeyd olunan proses təxminən 4-5 ay müddətində davam edəcək və metropolitendə hərəkətin normal təşkilinə heç bir maneə yaratmayacaq. Sərnişinlər metrodan indiyə qədər olan intervalla istifadəni davam etdirəcəklər.
Əlavə olaraq, aparılan qazma işləri ərazidə olan avtobusların hərəkətinə və dəmir yolu vağzalının iş qrafikinə heç bir təsir göstərməyəcək".скачать dle 11.3

Бакинский метрополитен приступает к строительству тоннеля между "Джафар Джаббарлы" и "Низами" - Видео
Как сообщает Median.Az со ссылкой на пресс-службу метрополитена, подготовительные работы для строительства тоннеля продлятся 4-5 месяцев.
"В рамках этого процесса будут вырыты шахты в двух зонах вокруг станции "28 Мая". Одна строительная площадка расположена перед станцией, другая - в задней части, на парковочной зоне на пересечении улиц Сулеймана Рагимова и Мирали Гашгая.
Территория будет подготовлена с соблюдением норм и правил безопасности, начнется выемка шахт диаметром около 12 метров с применением всех современных стандартов в сложных геологических условиях. После достижения необходимой глубины, превышающей 30 метров, будут прорыты подходные тоннели небольшого объема в направлении основных тоннелей. На этом процесс выемки шахт завершится.
Указанные работы продлятся примерно 4-5 месяцев и не создадут никаких препятствий для нормальной организации движения в метрополитене. Пассажиры продолжат пользоваться метро с прежним интервалом движения.
Кроме того, проводимые земляные работы не окажут никакого влияния на движение автобусов в этом районе и на график работы железнодорожного вокзала", - говорится в информации.