14.08.2025 12:11 861
Xüsusilə də bahalı hotellərin müştəriləri zərər görüblər. İtaliya polisinin məlumatına görə, "Mydocs" adlı qruplaşma artıq neçə gündür ki, 70 minə yaxın sənədi internetdə satışa təqdim edir. Venesiya, Triest, həmçinin Kapri adasındakı premium hotellər risk zonası altına düşüb. "Corriere del Veneto" qəzetinin məlumatına görə, məlumat sızmasından ən çox zərər çəkən Venesiyadakı dördulduzlu "Ca' dei Conti" hoteli olub, hakerlər 38 min qonağın məlumatlarına giriş əldə ediblər ki, onlar da əsasən əcnəbilər olublar.
İtaliyada hotelə yerləşmək üçün şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etmək tələb olunur və onun surəti adətən qeydiyyat şöbəsində hazırlanır. Bir çox hotellər sənədlərin rəqəmsallaşdırılması üçün avtomatlaşdırılmış sistemlərdən istifadə edirlər. Oğrular, ehtimal ki, pasportların və digər sənədlərin surətlərinə çıxış əldə etmək üçün bu boşluqdan istifadə ediblər.
Polisin məlumatına görə, hakerlər iyun ayından bütün ölkə üzrə hotel bronlaşdırılma sistemlərinə qanunsuz şəkildə sızıblar. Bu da onlara qonaqların qeydiyyat üçün təqdim etdikləri pasportların, şəxsiyyət vəsiqələrinin və digər sənədlərin skanerdən çıxmış nüsxələrini əldə etməyə imkan verib. İtaliyanın rəqəmsallaşdırılma üzrə dövlət agentliyi (Agid) bildirib ki, bu məlumatlar indi "darknet"də (kölgə internet) şifrələnmiş şəkildə 800-10 000 avro məbləğində qiymətlərlə satılır. Zərərçəkənlər arasında çox sayda xarici turist var, lakin hakimiyyət onların milliyyətini açıqlamır. Oğurlanmış məlumatlar, xüsusən də internet verifikasiyasından (internet yoxlanışı) yan keçmək və ya cinayət fəaliyyətini ört-basdır etmək üçün istifadə edilə bilər.

В Италии хакеры украли данные десятков тысяч постояльцев отелей » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Италии хакеры украли данные десятков тысяч постояльцев отелей
Преступники похитили персональные данные десятков тысяч постояльцев итальянских отелей.
Как передает Median.Az, об этом пишут итальянские СМИ.
Особенно пострадали клиенты дорогих гостиниц. Как сообщила итальянская полиция, группа под названием Mydocs уже несколько дней предлагает в интернете около 70 тысяч документов для продажи. В зоне риска оказались отели премиум-класса в Венеции, Триесте, а также на острове Капри. По данным газеты Corriere del Veneto, больше всех от утечки данных пострадал четырехзвёздочный отель Ca' dei Conti в Венеции: хакеры получили доступ к информации 38 тысяч гостей, в основном иностранцев.
В Италии при заселении в отель требуется предъявить удостоверение личности, копию которого обычно делают на ресепшене. Многие гостиницы используют автоматизированные системы для оцифровки документов. Похитители, вероятно, воспользовались этой уязвимостью, чтобы получить доступ к копиям паспортов и других документов.
По данным полиции, с июня хакеры незаконно проникали в системы бронирования отелей по всей стране. Это позволило им завладеть сканами паспортов, удостоверений личности и иных документов, которые гости предъявляли при регистрации. Как сообщает государственное агентство по цифровизации Италии (Agid), эти данные сейчас продаются в даркнете в зашифрованном виде по цене от 800 до 10 тысяч евро.
Среди пострадавших - множество иностранных туристов, однако их национальность власти не уточняют. Украденные данные могут быть использованы, в частности, для обхода интернет-верификации или прикрытия преступной деятельности.скачать dle 11.3