İranda 35 min nəfər hava çirkliliyindən ölüb
Median.Az "Azad İran" "Telegram" kanalına istinadən xəbər verir ki, bu barədə ölkənin Şəhid Beheşti Tibb Universitetinin Havanın Keyfiyyəti və İqlim Dəyişiklikləri Araşdırma Mərkəzinin direktor müavini Abbas Şahsevəni açıqlama verib.
Məlumata görə, havanın çirklənməsi ilə əlaqələndirilən ölümlərin iqtisadiyyata vurduğu ziyan təxminən 14 milyard dollar həcmində qiymətləndirilir.
Qeyd olunur ki, İranda havanın çirklənməsi yüksək qan təzyiqindən sonra ölüm üçün ikinci əsas risk faktorudur və havanın çirklənməsindən ölənlərin sayı siqaretdən ölənlərin sayından daha çoxdur.

За последний год в Иране 35 000 человек скончались из-за загрязнения воздуха.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Telegram-канал "Свободный Иран", об этом заявил заместитель директора Центра исследований качества воздуха и изменения климата при Медицинском университете имени Шахида Бехешти Аббас Шахсевани.
По данным центра, экономический ущерб от смертей, связанных с загрязнением воздуха, оценивается примерно в 14 млрд долларов.
Отмечается, что загрязнение воздуха в стране является вторым по значимости фактором риска смерти после высокого кровяного давления, а число жертв от него превышает показатель смертности от курения.