13.08.2025 12:37 897
Koreya Xalq Demokratik Respublikasının (KXDR) lideri Kim Çen In Vladimir Putinlə telefon danışığı zamanı Şimali Koreyanın Rusiya rəhbərliyinin qəbul etdiyi qərarları hər zaman tam dəstəkləyəcəyini bəyan edib.
Bu barədə Koreya Mərkəzi Xəbər Agentliyindən məlumat verilib.
"Kim Çen In əmin edib ki, Şimali Koreya həmişə KXDR və Rusiya Federasiyası (RF) arasında bağlanmış müqavilənin ruhuna sadiq qalacaq, həmçinin RF rəhbərliyi tərəfindən görülən bütün tədbirləri tam dəstəkləməyə davam edəcək", - deyə məlumatda bildirilib.
KXDR-in qeyd etdiyi kimi, Putin və Kim Çen In, eyni zamanda, Şimali Koreya və Rusiya arasında Strateji Tərəfdaşlıq haqqında Müqavilə çərçivəsində əməkdaşlığın dərinləşməsini də yüksək qiymətləndirib və onu daha da inkişaf etdirmək niyyətlərini təsdiqləyiblər.
Daha əvvəl isə Kremlin Mətbuat Xidməti Putinin Kim Çen In ilə telefon danışığı barədə məlumat yayıb. Onlar bildiriblər ki, Rusiya prezidenti Şimali Koreya lideri ilə avqustun 15-də Alyaskada baş tutacaq ABŞ Prezidenti Donald Trampla gözlənilən danışıqlar kontekstində məlumat bölüşüb.скачать dle 11.3

Ким Чен Ын в телефонном разговоре заверил Путина в поддержке России
Лидер КНДР Ким Чен Ын в телефонном разговоре с президентом России Владимиром Путиным заявил, что Северная Корея всегда будет полностью поддерживать решения, принимаемые российским руководством.
Об этом сообщает Центральное телеграфное агентство Кореи (ЦТАК).
"Ким Чен Ын заверил, что КНДР всегда будет оставаться верной духу договора между КНДР и РФ, также и впредь будет полностью поддерживать все меры российского руководства", - говорится в сообщении.
Как отмечает ЦТАК, Путин и Ким Чен Ын также высоко оценили углубление сотрудничества по Договору о стратегическом партнерстве КНДР и России и подтвердили намерение развивать его дальше.
Ранее о телефонном разговоре Путина с Ким Чен Ыном сообщила пресс-служба Кремля. Там рассказали, что президент России поделился с северокорейским лидером информацией в контексте предстоящих переговоров с президентом США Дональдом Трампом, которые состоятся на Аляске 15 августа.скачать dle 11.3