Azərbaycan iqtisadiyyatı 1 % böyüyüb
Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanda 72 milyard 429,9 milyon manatlıq və yaxud ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,9 % çox ümumi daxili məhsul istehsal olunub.
Məlumata görə, son 1 ildə iqtisadiyyatın neft-qaz sektorunda əlavə dəyər 3,3 % azalıb, qeyri neft-qaz sektorunda isə 3,1 % artıb.
ÜDM istehsalının 35 %-i sənaye, 10,1 %-i ticarət; nəqliyyat vasitələrinin təmiri, 7 %-i nəqliyyat və anbar təsərrüfatı, 6,3 %-i kənd təsərrüfatı, meşə təsərrüfatı və balıqçılıq, 6 %-i tikinti, 2,8 %-i turistlərin yerləşdirilməsi və ictimai iaşə, 1,8 %-i informasiya və rabitə sahələrinin, 21,1 %-i digər sahələrin payına düşüb, məhsula və idxala xalis vergilər ÜDM-in 9,9 %-ni təşkil edib.

Экономика Азербайджана выросла на 1%
Номинальный объем валового внутреннего продукта (ВВП), произведенный в Азербайджане за семь месяцев текущего года, составил 72 млрд 429,9 млн манатов, увеличившись в реальном выражении на 0,9% по сравнению с показателем аналогичного периода прошлого года.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Государственный комитет статистики, за отчетный период снижение в нефтегазовом секторе экономики составило 3,3%, а в ненефтегазовый сектор увеличился на 3,1%.
В структуре ВВП 35% приходится на промышленность, 10,1% - на торговлю и ремонт транспортных средств, 7% - на транспорт и складское хозяйство, 6,3% - на сельское, лесное хозяйство и рыболовство, 6% - на строительство, 2,8% - на размещение туристов и общественное питание, 1,8% - на сферу информации и связи, 21,1% - на другие сферы. Доля налогов в ВВП равна 9,9%.