Biləsuvardakı ovçuluq təsərrüfatında balıqların kütləvi ölümü ilə bağlı RƏSMİ AÇIQLAMA
Biləsuvar rayonunda yerləşən Mahmudçala Ovçuluq Təsərrüfatında balıqların kütləvi tələfatı qeydə alınıb.
Bu barədə "Report"a sakinlər məlumat verib.
Onların sözlərinə görə, bir neçə gündür ki, sözügedən təsərrüfat ərazisində suyun səviyyəsinin kəskin azalması balıqların kütləvi tələfatına səbəb olub.
Kənd Təsərrüfatı Nazirliyindən bildirilib ki, Biləsuvar rayonunda yerləşən Mahmudçala Ovçuluq Təsərrüfatında balıqların kütləvi tələfatına səbəb Salyan-Muğan ötürücü kollektoru qarşısında yerləşən bəndin açılması olub.
Belə ki, bu səbəbdən kollektorun suyunun Xəzər dənizinə axıdılması bərpa olunub.
"Nəticədə Mahmudçala ovçuluq təsərrüfatı ilə kollektor arasında su səviyyəsində yaranan fərqə görə, kollektor istiqamətinə suyun geri axını baş verir. Bu proses zamanı su ilə birlikdə bəzi balıqların da kollektor istiqamətində hərəkət etməsi və qismən tələf olması halları müşahidə edilə bilər", - deyə məlumatda vurğulanıb.скачать dle 11.3

Официальное заявление в связи с массовой гибелью рыбы в охотничьем хозяйстве в Билясуваре
В охотничьем хозяйстве "Махмудчала", расположенном в Билясуварском районе, зафиксирована массовая гибель рыбы.
Об этом Report сообщили местные жители, передает Oxu.Az.
По их словам, на протяжении нескольких дней резкое снижение уровня воды на территории хозяйства стало причиной массовой гибели рыбы.
В Министерстве сельского хозяйства заявили, что массовая гибель рыбы произошла из-за открытия плотины, расположенной перед Сальян-Муганским передаточным коллектором.
Так был восстановлен сброс воды из коллектора в Каспийское море.
"В результате, из-за разницы уровня воды между охотничьим хозяйством "Махмудчала" и коллектором, вода поступает обратно в коллектор. При этом рыба перемещается вместе с водой в направлении коллектора, что может частично сопровождаться ее гибелью", - отмечено в информации.скачать dle 11.3