Azərbaycanda kreditlərlə bağlı yenilik - Mərkəzi Bankdan QƏRAR
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti 12 noyabr 2021-ci il tarixli qərarı ilə təsdiq edilmiş "Kredit təşkilatlarının borcalanları haqqında məlumatın Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestrinə verilməsi Qaydası"nda dəyişiklik edib.
Bununla bağlı AMB-nin sədri Taleh Kazımov yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, yeni kreditlər, eləcə də kredit ödənişləri barədə məlumatlar növbəti 1 iş günü ərzində, borcalanın maliyyə vəziyyətini əks etdirən hesabatlarla bağlı məlumatlar istisna olmaqla digər məlumatlar hər təqvim ayının sonuncu gününə olan vəziyyətə növbəti ayın ilk 4 iş günü ərzində, borcalanın maliyyə vəziyyətini əks etdirən hesabatlarla bağlı məlumatlar isə təqvim ili ərzində azı 1 dəfə Mərkəzləşdirilmiş Kredit Reyestrinə (MKR) təqdim ediləcək. İndiyə qədər yeni kreditlərlə bağlı məlumatlar hər təqvim ayının 1-nə olan vəziyyətə görə növbəti 4 iş günü ərzində təqdim edilirdi.
Bundan başqa, MKR-də olan məlumatlara hər hansı düzəliş məlumat təchizatçılarının özləri tərəfindən, habelə məlumat təchizatçısının yazılı, o cümlədən MKR vasitəsilə elektron formada müraciəti və ya məhkəmənin qanuni qüvvəyə minmiş qərarına əsasında aparılacaq. İndiyədək düzəlişlər yazılı müraciət və məhkəmə qərarı əsasında aparılırdı.
Həmçinin bir kredit üzrə bir neçə şəxs birgə borclu qismində çıxış etdikdə həmin şəxslərin kredit üzrə birgə borclu olduğu qeyd edilməklə həmin kredit məbləği hər borclu üzrə tam həcmdə qeyd olunacaq.
Dəyişikliklər dərc edildiyi gündən banklara münasibətdə 6 ay sonra, bank olmayan kredit təşkilatlarına və kredit ittifaqlarına münasibətdə 9 ay sonra qüvvəyə minəcək, qüvvəyə minənə qədər ödənilməmiş bütün kreditlərə şamil ediləcək.
AMB-nin Maliyyə bazarlarının hüquqi təminatı departamentinə bu Qərarın 3 gün müddətində Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Ədliyyə Nazirliyinə təqdim edilməsi tapşırılıb.скачать dle 11.3

Центробанк Азербайджана меняет правила предоставления кредитной информации
Правление Центрального банка Азербайджана (ЦБА) внесло изменения в "Правила предоставления информации о заемщиках кредитных организаций в Централизованный кредитный реестр (ЦКР)", утвержденные решением от 12 ноября 2021 года.
Cоответствующее постановление подписал председатель ЦБА Талех Кязымов.
Согласно документу, информация о новых кредитах и платежах по ним должна предоставляться в течение следующего рабочего дня. Данные, за исключением отчетов о финансовом положении заемщика, будут предоставляться в течение первых четырех рабочих дней следующего месяца по состоянию на последний день каждого календарного месяца. Информация о финансовом положении заемщиков должна предоставляться в Централизованный кредитный реестр не менее одного раза в календарный год. Ранее информация о новых кредитах предоставлялась в течение четырех рабочих дней по состоянию на 1-е число каждого календарного месяца.
Кроме того, изменения в информацию, содержащуюся в ЦКР, могут вноситься самими поставщиками информации, а также на основании письменного обращения поставщика информации, в том числе в электронной форме через ЦКР, или на основании вступившего в законную силу решения суда. До настоящего времени корректировки вносились только на основании письменного обращения или решения суда.
Также, если несколько лиц выступают в качестве созаемщиков по одному кредиту, полная сумма кредита будет указываться для каждого заемщика с отметкой о том, что эти лица являются созаемщиками по данному кредиту.
Изменения вступят в силу через 6 месяцев после опубликования в отношении банков и через 9 месяцев в отношении небанковских кредитных организаций и кредитных союзов и будут распространяться на все непогашенные кредиты до вступления в силу.
Департаменту правового обеспечения финансовых рынков ЦБА поручено представить данное постановление в Министерство юстиции для включения в Государственный реестр правовых актов в течение трех дней.скачать dle 11.3