Ombudsman Aparatı: Narkoloji Mərkəzin sahəsi kiçikdir, həkim sayı azdır
Ombudsman Aparatının əməkdaşları Səhiyyə Nazirliyinin 2 nömrəli Klinik Psixiatriya Xəstəxanasına və Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzinə başçəkmələr həyata keçirib.
Bu barədə Ombudsman Aparatından məlumat verilib.
Bildirilib ki, 2 nömrəli Klinik Psixiatriya Xəstəxanasında həm stasionar, həm də ambulator müalicənin aparıldığı, müəssisəyə əvvəlki başçəkmələr zamanı mövcud olan bəzi nöqsanların aradan qaldırıldığı, vakant olan yerlərə yeni işçilərin təyin edildiyi və bir neçə ay öncə təmir işlərinin aparıldığı müəyyən edilib.
Xəstəxanada yaşayış şəraitinin, sənədləşmə işinin təkmilləşdirilməsi və bu sahəyə nəzarətin gücləndirilməsi, pasiyentlərin daha çox açıq hava gəzintilərinə çıxarılması istiqamətində tövsiyələr verilib.
Eyni zamanda, yaşayış binasının birinci mərtəbəsində fəaliyyət göstərən Bakı şəhəri Narkoloji Mərkəzində yalnız ambulator müalicə tədbirlərinin görüldüyü müəyyən olunub, həkim sayının az olduğu mərkəzin sahəsinin də kiçik olduğu müşahidə edilib.
Hər iki müəssisənin yeni, daha geniş binalara köçürülməsinin nəzərdə tutulduğu bildirilsə də, bu məsələnin sürətləndirilməsinin vacibliyi də vurğulanıb.
Başçəkmələrin yekununda müəssisələrin rəhbərliyi və əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, Ombudsman Aparatının hüquqi maarifləndirici nəşrləri və “916” Çağrı Mərkəzi ilə bağlı məlumat lövhələri təqdim edilib.
O da qeyd olunub ki, başçəkmə zamanı müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması məqsədilə Səhiyyə Nazirliyinə müraciət olunacaq.скачать dle 11.3

Сотрудники Аппарата омбудсмена посетили Клиническую психиатрическую больницу
Сотрудники Аппарата омбудсмена посетили Клиническую психиатрическую больницу №2 Министерства здравоохранения и Бакинский наркологический центр.
Об этом сообщили в Аппарате омбудсмена.
В Клинической психиатрической больнице №2 проводится как стационарное, так и амбулаторное лечение, некоторые недочеты, выявленные во время предыдущих посещений, были устранены, на вакантные места назначены новые сотрудники, и несколько месяцев назад были проведены ремонтные работы.
Были даны рекомендации по улучшению условий проживания в больнице, совершенствованию документооборота и усилению контроля в этой сфере, а также по увеличению времени прогулок пациентов на свежем воздухе.
В то же время было установлено, что в Бакинском наркологическом центре, функционирующем на первом этаже жилого здания, проводятся только амбулаторные лечебные мероприятия, также было отмечено, что площадь центра мала, а число врачей недостаточно.
Хотя сообщалось, что планируется переезд обоих учреждений в новые, более просторные здания, была подчеркнута важность ускорения этого процесса.
По итогам посещений с руководством и сотрудниками учреждений были проведены правовые просветительские беседы, представлены правовые просветительские издания Аппарата омбудсмена и информационные стенды о Центре обращений "916".
Также было отмечено, что для устранения недочетов, выявленных во время посещения, будет направлено обращение в Министерство здравоохранения.скачать dle 11.3