Ermənistanda 2 milyon dollar pulu mənimsəyən kiber dəstənin üzvü həbs edilib
Ermənistan İstintaq Komitəsi saxta investisiya platformalarına əsaslanan irimiqyaslı beynəlxalq dələduzluq sxeminin iştirakçısının həbs edildiyini bildirib.
İstintaqın məlumatına görə, həmin şəxs 2021-2023-cü illərdə azı 144 nəfərdən ibarət mütəşəkkil qrupun fəaliyyətində iştirak edib.
Cinayət sxemi yüksək gəlirli investisiyalar təklif edən saxta saytların yaradılmasından ibarət olub. Dələduzlar insanları aldadaraq onların köçürdükləri vəsaitləri mənimsəyiblər.
Müxtəlif ölkələrdən zərərçəkənlərin ümumi sayı 1 400 nəfəri keçib, ziyanın məbləği isə 810 milyon dramdan (təxminən 2,16 milyon dollar) çox olub.
Onun barəsində cinayət işi açılıb. İş materialları ittiham aktı ilə birlikdə artıq prokurora təqdim edilib.скачать dle 11.3

В Армении арестован участник кибер-банды, выманившей свыше $2 млн через "инвестсайты"
Следственный комитет Армении сообщил об аресте участника крупной международной мошеннической схемы, основанной на фальшивых инвестиционных платформах.
По данным следствия, гражданин С. Х. с ноября 2021 года по декабрь 2023-го принимал участие в деятельности организованной группы, в состав которой входили не менее 144 человек, включая несовершеннолетних.
Преступная схема заключалась в создании поддельных сайтов, предлагавших инвестиции с высокой доходностью и содержавших элементы идентификации пользователей. Вводя людей в заблуждение, злоумышленники похищали средства, которые те перечисляли в надежде на быструю прибыль.
Общее число пострадавших превысило 1 400 человек из разных стран, а сумма ущерба составила более 810 млн драмов (около $2,16 млн).
В отношении С. Х. возбуждено уголовное дело по статье о компьютерном хищении в особо крупном размере. Материалы дела с обвинительным заключением уже переданы прокурору.скачать dle 11.3