Necmettin Dönmez: "Azərbaycan qazının Suriyaya ixracı enerji əməkdaşlığını gücləndirəcək"
"Azərbaycan qazının Türkiyə üzərindən Suriyaya ixracı qardaş ölkə ilə enerji əlaqələrini daha da gücləndirəcək".
"Report"a istinadən xəbər verir ki, bu fikirləri Türkiyənin hakim Ədalət və İnkişaf Partiyasının Elbeyli rayon təşkilatının sədri Necmettin Dönmez Türkiyə-Suriya təbii qaz boru kəmərinin açılış mərasimindən əvvəl jurnalistlərə açıqlamasında səsləndirib.
O bildirib ki, Azərbaycan qazının Türkiyə ərazisindən Suriyaya ixracı iki ölkə arasında enerji sahəsindəki əməkdaşlığı möhkəmləndirəcək:
"Azərbaycan qazının məmləkətimiz üzərindən Suriyaya çatdırılması qardaş ölkələrlə enerji bağlarımızı daha da möhkəmləndirəcək. Bu tarixi hadisənin iştirakçısı olmaqdan qürur duyuram".
N.Dönmez qeyd edib ki, bu mühüm layihə hər üç ölkə üçün strateji əhəmiyyət daşıyır:
"İnanıram ki, bu addım həm Türkiyə, həm Azərbaycan, həm də Suriya üçün faydalı olacaq. Ümid edirəm ki, Suriyanın bərpası və enerji təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində Azərbaycan bundan sonra da fəal təşəbbüslərlə çıxış edəcək".скачать dle 11.3

Экспорт азербайджанского газа в Сирию через Турцию еще больше укрепит энергетические связи с братскими странами.
Как сообщает корреспондент Report из Килиса, об этом журналистам заявил председатель районной организации правящей Партии справедливости и развития Турции (АК Parti) Эльбейли Неджмеддин Дёнмез перед церемонией открытия газопровода Турция - Сирия.
Он отметил, что экспорт азербайджанского газа в Сирию через территорию Турции укрепит сотрудничество между двумя странами в энергетической сфере.
"Доставка азербайджанского газа в Сирию через нашу страну еще больше укрепит наши энергетические связи с братскими странами. Я горжусь тем, что являюсь участником этого исторического события", - добавил представитель АК Parti.
Дёнмез подчеркнул, что этот важный проект имеет стратегическое значение для всех трех стран.
"Я верю, что этот шаг будет полезен как для Турции, так и для Азербайджана и Сирии. Надеюсь, что Азербайджан и в дальнейшем будет выступать с активными инициативами в вопросах восстановления Сирии и обеспечения энергетической безопасности", - подчеркнул он.