Azərbaycan ATƏT-in Minsk Qrupunun ləğvini zəruri hesab edir
Azərbaycanın ATƏT-dəki nümayəndəliyi, Helsinki Yekun Aktının 50-ci ildönümünə həsr olunmuş "Helsinki+50" konfransında verdiyi bəyanatda, təşkilatın regionda sülhü təmin etmək səylərinin uğursuzluğunu və köhnəlmiş mexanizmlərin dəyişdirilməsi zərurətini vurğulayıb.
Bəyanatda 1975-ci il Helsinki Sazişinin Avropada sülh üçün əsas prinsiplər - sərhədlərin toxunulmazlığı və güc tətbiqindən imtinanı təsdiqlədiyi qeyd olunur.
Lakin bildirilir ki, onilliklər boyu bu qaydaların seçici şəkildə tətbiqi regionda təhlükəsizliyi zəiflədib. Azərbaycan bu prinsiplərin kobud pozulmasının qurbanı olub və öz təcrübəsinə əsaslanaraq qəti şəkildə bildirir ki, ATƏT yalnız bu prinsiplərə sadiq qalmaqla sabitliyi təmin edə bilər.
Azərbaycan nümayəndələyi vurğulayıb ki, ATƏT-in münaqişələrin həllində fəal rol oynaya bilməməsi səbəbindən Bakı ölkənin ərazi bütövlüyünü öz qüvvəsi ilə bərpa etməyə məcbur olub: "Buna görə də, artıq aktuallığını itirmiş Minsk prosesi ilə bağlı strukturların ləğvi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Təşkilatın məhdud resursları real ehtiyaclar üzrə istiqamətləndirilməli, büdcə şəffaflığı və hesabatlılıq artırılmalıdır".
Azərbaycan tərəfi, həmçinin, ATƏT-in transmilli təhdidlər və digər təhlükəsizlik çağırışları ilə bağlı praktik əməkdaşlığa üstünlük verməsini təklif edir.
Bəyanatda qeyd olunur ki, Azərbaycan çoxtərəfli diplomatiyanın tərəfdarıdır və ATƏT-in regionda təhlükəsizliyi gücləndirə biləcək potensialına inanır. Bakı öz prioritetləri əsasında təşkilatla əməkdaşlığa hazır olduğunu bir daha təsdiq edir.скачать dle 11.3

Азербайджан призвал к реформированию механизмов ОБСЕ: заявление на конференции "Хельсинки+50" » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
Азербайджан призвал к реформированию механизмов ОБСЕ: заявление на конференции "Хельсинки+50"
Постоянное представительство Азербайджана при ОБСЕ выступило с заявлением на конференции "Хельсинки+50", приуроченной к 50-летию Хельсинкского заключительного акта. В документе подчёркивается неэффективность усилий организации по обеспечению мира в регионе и необходимость пересмотра устаревших механизмов.
В заявлении отмечается, что подписанный в 1975 году Хельсинкский акт закрепил ключевые принципы мира в Европе - нерушимость границ и отказ от применения силы.
Однако подчёркивается, что избирательное применение этих правил на протяжении десятилетий ослабляло безопасность в регионе. Азербайджан, ставший жертвой грубых нарушений этих основ, исходя из собственного опыта, твёрдо убеждён: ОБСЕ способна обеспечить стабильность только при условии строгой приверженности этим принципам.
Азербайджанская делегация также подчеркнула, что неспособность ОБСЕ сыграть активную роль в урегулировании конфликтов вынудила Баку самостоятельно восстановить территориальную целостность страны. В связи с этим в заявлении особо отмечается необходимость ликвидации структур, связанных с утратившим актуальность Минским процессом.
"Ограниченные ресурсы организации должны быть направлены на реальные потребности. Следует усилить прозрачность бюджета и подотчётность", - говорится в документе.
Кроме того, азербайджанская сторона предложила ОБСЕ сосредоточиться на практическом сотрудничестве в борьбе с транснациональными угрозами и другими вызовами безопасности.
В завершение заявления подчёркивается, что Азербайджан остаётся сторонником многосторонней дипломатии и верит в потенциал ОБСЕ по укреплению безопасности в регионе. Баку вновь подтвердил готовность к сотрудничеству с организацией на основе собственных приоритетов.скачать dle 11.3