Vaşinqtondakı təyyarə qəzasında aviadispetçer təqsirli bilinib
ABŞ-nin Federal Mülki Aviasiya İdarəsi (FAA) yanvarın 29-da Vaşinqtonda 67 nəfərin həyatına son qoymuş təyyarə qəzasının aviadispetçerin mümkün səhvi nəticəsində baş verdiyini bildirib.
TASS-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə “The Washington Post” (WP) qəzeti məlumat yayıb.
Bildirilib ki, aviadispetçer “American Airlines” aviaşirkətinə məxsus sərnişin təyyarəsinin ekipajını ABŞ quru qoşunlarının “Black Hawk” helikopterinin sürətlə yaxınlaşması barədə xəbərdar etməyib.
İdarənin nümayəndəsi Nik Fullerin sözlərinə görə, o, qəzadan əvvəl dispetçer qülləsindən təyyarəni “Black Hawk”ın hərəkət trayektoriyası barədə xəbərdar etməli idi.
NTSB-nin rəhbəri Cennifer Homendi qeyd edib ki, dispetçer helikopter və təyyarənin Potomak çayı üzərində toqquşmasından 10 dəqiqə əvvəl 21 müxtəlif hava gəmisi ilə əlaqə saxlayıb.
FAA-nın məlumatına görə, paytaxtın hava limanında saatda 79 təyyarə eniş edib və havaya qalxıb.скачать dle 11.3

Федеральное управление гражданской авиации (FAA) США назвало причиной авиакатастрофы в Вашингтоне 29 января, унесшей жизни 67 человек, возможную ошибку авиадиспетчера.
Как передает Median.Az со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила газета The Washington Post (WP).
По данным FAA, авиадиспетчер не предупредил экипаж пассажирского самолета компании American Airlines о быстром приближении вертолета Black Hawk американских сухопутных войск.
По словам представителя управления Ника Фуллера, из диспетчерской башни должны были предупредить авиалайнер о траектории движения Black Hawk перед крушением. Авиадиспетчер обязан был сообщить экипажу самолета, что вертолет использует визуальное эшелонирование и что "цели, вероятно, сойдутся", заявил Фуллер на слушаниях в Национальном совете по безопасности на транспорте (NTSB), расследующем причины авиакатастрофы.
Согласно информации главы NTSB Дженнифер Хоменди, диспетчер, отвечавший за управление полетами вертолета и авиалайнера, контактировал с 21 различным воздушным судном в течение 10 минут до столкновения вертолета и самолета над рекой Потомак. Сам авиадиспетчер сказал следователям совета, что почувствовал себя "перегруженным" примерно за 15 минут до крушения.