Polşada azərbaycanlı tələbəyə HÜCUM: "Səfirliyə zəng etdim, heç kim cavab vermədi"
"Bir neçə saat əvvəl Polşanın Varşava şəhərində, evimdən təxminən 500 metr məsafədə durduğumuz yerdə 10-15 nəfərlik irqçi bir qrup qəfil üstümüzə gəlib gözyaşardıcı qaz sıxdı. Hadisə zamanı gözümüzü aça bilmədik, nəfəs almaqda çətinlik çəkdik. Hücum edən şəxslər hadisədən sonra qaçıb getdilər. Daha sonra polis və təcili yardım gəldi".
Bunu Polşada yaşayan azərbaycanlı tələbə İbrahim Talışınski sosial şəbəkədə paylaşıb.
Onun sözlərinə görə, ambulans əməkdaşları onları xəstəxanaya aparmayıb və səbəb olaraq bildiriblər ki, gözyaşardıcı qaz hücumuna görə yalnız ilkin tibbi yardım göstərirlər:
"Bir qədər özümüzə gəldikdən sonra Türkiyə vətəndaşı olan dostum dərhal ölkəsinin səfirliyinə zəng etdi və cavab aldı. Ardınca ümumdünya Türkiyə vətəndaşları üçün olan qaynar xətti yığdı və oradan da dərhal cavab verildi. Təxminən 10 dəqiqədən sonra yanımızdakı polisə zəng gəldi və bizimlə qışqıra-qışqıra danışan polislər həddindən artıq sakitləşdilər. Sanki vəziyyəti ört-basdır etmək istəyirdilər".
"Təbii ki, polşalılarla bağlı şikayətləri müvafiq qurumlara bildirəcəyik. Amma mənim əsas şikayətim Azərbaycandakı qurumlarla bağlıdır. Mən 22 yaşlı tələbəyəm və belə ciddi bir hadisə yaşamağıma baxmayaraq, cavab verməyəcəyini hələ zəng etməmişdən əvvəl bildiyim, amma yenə də bir ümidlə Polşadakı Azərbaycan səfirliyinə zəng etdim. Lakin heç kim cavab vermədi. Dedim bəlkə bizdə də "ümumdünya azərbaycanlıları üçün bir qaynar xətt" var. İnternetdə axtardım, yalnız Azərbaycan nömrəsi qeyd olunmuşdu. Əziyyət çəkib "roaming" açdım, zəng etdim, yenə də cavab verən olmadı", - deyə şikayətçi bildirib.
Zərərçəkən bu hadisədən sonra ciddi sağlamlıq problemi yaşadığını qeyd edib:
"Xəstəxanada mənə bildirdilər ki, yeddi faiz görmə qabiliyyətini birdəfəlik itirmişəm".
Qeyd edək ki, Azərbaycanın Polşadakı səfirliyi ilə dəfələrlə əlaqə saxlamağa çalışsaq da, zənglərimizə cavab verən olmadı.скачать dle 11.3

Нападение на азербайджанского студента в Польше: Я позвонил в посольство, никто не ответил
Несколько часов назад в Варшаве (Польша), примерно в 500 м от моего дома, группа из 10-15 расистов внезапно напала на нас и распылила перцовый газ. Во время инцидента мы не могли открыть глаза и испытывали трудности с дыханием. После нападения эти люди скрылись с места происшествия. Позже прибыли полиция и скорая помощь.
Об этом в соцсетях написал азербайджанский студент Ибрагим Талышинский, проживающий в этой стране.
По его словам, сотрудники скорой помощи отказались госпитализировать пострадавших, объяснив, что при атаке перцовым газом оказывается только первичная медпомощь.
"Когда мы немного пришли в себя, мой друг, гражданин Турции, немедленно позвонил в посольство своей страны и получил ответ. Затем он набрал горячую линию для граждан Турции за рубежом, и ему также сразу ответили. Примерно через 10 минут полицейским, находившимся рядом с нами, поступил звонок, и они, до этого кричавшие на нас, внезапно стали чрезвычайно вежливыми. Казалось, они пытались замять ситуацию.
Конечно, мы подадим жалобы на поляков в соответствующие инстанции. Но моя главная претензия касается азербайджанских учреждений. Я 22-летний студент, и несмотря на то, что пережил такой серьезный инцидент, я позвонил в посольство Азербайджана в Польше, хотя еще до звонка знал, что мне не ответят, но все же надеялся. К сожалению, никто не ответил. Я подумал, может, у нас тоже есть "горячая линия для азербайджанцев по всему миру". Поискал в интернете, но нашел только азербайджанский номер. С трудом активировал роуминг, позвонил, но снова никто не ответил", - пожаловался пострадавший.
После этого инцидента Талышинский столкнулся с серьезными проблемами со здоровьем: "В больнице мне сообщили, что я безвозвратно потерял 7% зрения".
Отметим, что, несмотря на неоднократные попытки связаться с посольством Азербайджана в Польше, ответа на звонки нашей редакции не последовало.скачать dle 11.3