Yer kürəsi sakinlərini ən uzun günəş tutulmalarından biri gözləyir: Harada və nə vaxt izləmək olar?
İnternetdə 2 avqust 2025-ci ildə tam Günəşin tam şəkildə tutulması səbəbindən dünyanın altı dəqiqəlik qaranlığa qərq olacağına dair virus məlumatlar yayılır. Lakin ekspertlər bu şayiələri təkzib edib, NASA-nın məlumatları isə tam Günəş tutulmasının iki ildən sonra - 2 avqust 2027-ci ildə baş verəcəyini göstərib.
Bu barədə Oxu.Az KP.ru-ya istinadən xəbər verir.
Bildirilir ki, 2 avqust 2027-ci ildə baş verəcək tam Günəş tutulması 21-ci əsrdə ən uzun müddətli tutulma olacaq. Tutulma 6 dəqiqə 22 saniyə davam edəcək ki, bu da 1991-ci ildə baş verən daha əvvəlki tutulma ilə müqayisədə daha uzunmüddətlidir. Tutulma 258 km enində dar zolaq kimi görünəcək və Yer səthinin 15227 km-ni əhatə edəcək.
Tutulma 11 ölkədən keçəcək: İspaniya, Cəbəllütariq, Mərakeş, Əlcəzair, Tunis, Liviya, Misir, Sudan, Səudiyyə Ərəbistanı, Yəmən və Somali. Orada səma qaralacaq, amma tam qaranlıq çökməyəcək. Qismən tutulma Afrika, Avropa və Cənubi Asiyada görünəcək, lakin Şimali Amerika və digər bölgələrdə baş verməyəcək.
Tam Günəş tutulması Ayın Günəşlə Yerin arasında olduğu və günəş diskini tamamilə örtdüyü zaman baş verir. Bu zaman Günəş tacını - onun atmosferinin xarici hissəsi görmək mümkün ola bilər ki, bu, adətən parlaq işıqla gizlənir. Tutulma bir neçə dəqiqə davam edir və Yer üzündə ancaq dar bir zolaqdan görünür.
2025-ci il sentyabrın 21-də baş verəcək Günəş tutulması isə qismən olacaq ki, bu zaman Ay Günəş diskini tam şəkildə örtməyəcək. Günəş aypara kimi görünəcək və bu da qeyri-adi vizual effekt yaradacaq.скачать dle 11.3

Жителей Земли ждет одно из самых длинных затмений Солнца: где и когда его можно будет увидеть
В интернете распространяется вирусное сообщение о том, что 2 августа 2025 года мир погрузится во тьму на шесть мину из-за полного затмения Солнца. Эксперты опровергли эти слухи, а данные NASA показали, что полное солнечное затмение состоится на два года позже - 2 августа 2027 года, передает Median.Az со ссылкой на kp.ru.
Полное солнечное затмение 2 августа 2027 года станет самым продолжительным в XXI веке. Оно продлится 6 минут 22 секунды, что больше, чем во время предыдущего затмения в 1991 году. Затмение будет видно узкой полосой шириной 258 км и охватит 15 227 км поверхности Земли.
Затмение пройдёт через 11 стран: Испанию, Гибралтар, Марокко, Алжир, Тунис, Ливию, Египет, Судан, Саудовскую Аравию, Йемен и Сомали. Там небо потемнеет, но не до полной темноты. Частичное затмение будет видно в Африке, Европе и Южной Азии, а в Северной Америке и других регионах увидеть его не представится возможным.
Полное солнечное затмение происходит, когда Луна оказывается между Солнцем и Землей, полностью закрывая солнечный диск. В это время можно увидеть корону Солнца - внешнюю часть его атмосферы, которая обычно скрыта ярким светом. Затмение длится несколько минут и видно только с узкой полосы на Земле.
Солнечное затмение, которое состоится 21 сентября 2025 года, будет частным, когда Луна не полностью закроет солнечный диск. Солнце будет выглядеть как полумесяц, что создаст необычный визуальный эффект.скачать dle 11.3