Azərbaycanda qeydiyyata alınan hepatit xəstələrinin sayı açıqlanıb
Dövlət Statistika Komitəsindən "Report"un sorğusuna cavab olaraq bildirilib ki, Səhiyyə Nazirliyinin məlumatlarına əsasən, 2024-cü ildə ölkənin tibb müəssisələrində həyatında ilk dəfə viruslu hepatitə yoluxan 634 xəstə qeydə alınıb.
"Onlardan da 51-i hepatit B, 142-si hepatit C-dir", - Komitədən bildirilib.
Qeyd edək ki, hər il iyulun 28-də Ümumdünya Hepatitlə Mübarizə Günü qeyd edilir. Hepatit virusları bəşəriyyətin sağlamlığı üçün əsas risk amillərindən biri hesab edilir. ÜST Ümumdünya Hepatitlə Mübarizə Günü ilə əlaqədar bütün ölkələri milyonlarla insanın həyatını xilas etmək üçün xəstəliyin diaqnostikasının və müalicəsinin keyfiyyətini yüksəltməyə çağırıb. BMT-yə üzv dövlətlər tərəfindən imzalanmış Davamlı İnkişaf Məqsədlərinə uyğun olaraq, hepatitə yoluxanların sayının 2030-cu ilədək 90 faiz azaldılması əsas hədəf seçilib.скачать dle 11.3

В Азербайджане выявлено более 600 новых случаев гепатита в 2024 году
Согласно официальным данным, предоставленным ведомством в ответ на запрос информационного агентства Report, в 2024 году в медицинских учреждениях Азербайджана было зарегистрировано 634 пациента с впервые диагностированным вирусным гепатитом.
Детальный анализ показывает, что из общего числа случаев 51 пациент инфицирован гепатитом B, а 142 человека — более опасным гепатитом C.
Стоит напомнить, что ежегодно 28 июля мировое сообщество отмечает Всемирный день борьбы с гепатитом. Это заболевание входит в список наиболее серьезных угроз для глобального здравоохранения.
Всемирная организация здравоохранения призывает все страны активизировать усилия по улучшению диагностики и лечения заболевания, чтобы спасти миллионы жизней.
В рамках Целей устойчивого развития, принятых государствами-членами ООН, к 2030 году поставлена амбициозная задача сократить число новых случаев заражения гепатитом на 90 процентов.