Azərbaycan millisinə keçidi alınmayan idmançı Rusiyaya qayıdıb
Azərbaycan millisinə keçidi baş tutmayan fiqurlu konkisürən Veronika Jilina Rusiya yığmasına qayıdıb.
Bu barədə SSRİ-nin əməkdar məşqçisi Tatyana Tarasova "Sport24" saytına açıqlamasında deyib.
"Jilina Rusiya millisinin lideri olmağa qadir qızlardan biridir. O bu il bizimlə qalacaq. Veronikanın çıxışlarından sonra ümumi vəziyyətə baxacaqlar. O, hazırda komandadadır. Bizim çox yaxşı qızlarımız var, Veronika da onlardan biridir. Jilina bu il Rusiya üçün çıxış edəcək. Əgər onun Azərbaycanı təmsil etmək istəyi qətidirsə, o zaman daha bir il buraxmalı olacaq", - deyə Tarasova bildirib.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Konkisürmə Birliyi (ISU) Veronika Jilinanın Azərbaycan millisinə keçidinə icazə verməyib. 17 yaşlı idmançı mayın 14-də sosial şəbəkə hesabında Azərbaycan pasportunu aldığını bildirib.
Bundan əvvəl FFKKR Jilinanı Azərbaycan millisinə buraxmaqdan imtina etmişdi. Milli federasiyanın prezidenti Anton Sixarulidze bildirib ki, Veronika uzun illər Rusiya millisinin lideri ola bilər.скачать dle 11.3

28.07.2025 18:50 1 401
"Жилина - одна из девушек, способных стать лидером сборной России. Она останется с нами в этом году. После выступлений Вероники посмотрят на общую ситуацию. Сейчас она в команде. У нас очень хорошие девушки, и Вероника - одна из них. Жилина будет выступать за Россию в этом году. Если ее желание представлять Азербайджан твердое, тогда ей придется пропустить еще один год", - сказала Тарасова.
Отметим, что Международный союз конькобежцев (ISU) не разрешил Веронике Жилиной перейти в сборную Азербайджана. 17-летняя спортсменка 14 мая сообщила в соцсетях, что получила азербайджанский паспорт.
Ранее Федерация фигурного катания на коньках (ФФККР) отказалась отпускать Жилину в сборную Азербайджана. Президент национальной федерации Антон Сихарулидзе заявил, что Вероника может быть лидером сборной России на протяжении многих лет.скачать dle 11.3