DSX zabiti onu döyən idmançılarla BARIŞDI
Bakıda DSX mayoruna hücum etməkdə təqsirləndirilən şəxslərin cinayət işi üzrə növbəti məhkəmə baxışı keçirilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsində hakim Elmin Rüstəmovun sədrliyi ilə keçirilən prosesdə zərərçəkən Fuad Zeynalova sərbəst ifadə üçün söz verilsə də, o, ifadə vermək istəmədiyini vurğulayaraq şikayət və tələbinin olmadığını deyib.
Buna görə də onun ibtidai istintaqa verdiyi ifadəsi elan edilib.
Məlum olub ki, hadisələr Fuad Zeynalov və Ramal Aslanov öz komandaları ilə birgə Afinaya yarışa getmələrindən sonra başlayıb. Tələbələrin davranışına görə onların arasında mübahisə yaranıb və Bakıya qayıtdıqdan sonra Fuad Zeynalovu Ramal Aslanov və Elnur Həmidov həyətə çağırıblar. F.Zeynalov mətbəxdən bıçaq götürərək aşağı düşüb və üstünə hücum çəkənləri gördükdə onları həmin bıçaqla hədələyib. Bu olaydan sonra onlar telefonda bir-birilərini təhqir ediblər.
Hadisə baş verən gün, Fuad dostu Anar ilə axşam saatlarında restoranda yemək yeyib, ayıq sürücü çağırıb. Maşına doğru hərəkət edərkən Elnur, Elçin və Musa onlara hücum ediblər, yumruq-təpiklə və beşbarmaqla Fuad Zeynalova və dostuna xəsarətlər yetiriblər. F.Zeynalov bu məsələnin Ramal Aslanovla əlaqəli olduğunu düşünüb, çünki digər şəxsləri tanımır.
Fuad Zeynalov verdiyi ifadəni təsdiqləyib və barışdıqlarını söyləyib.
Prosesin davamında ifadə verən digər zərərçəkən Anar Süleymanov bildirib ki, hadisə günü səs eşidib və dostunun köməyinə qaçıb. O, Elnura yumruq vurub. Elnur da ona əlindəki beşbarmaqla hücum edib. Zərərçəkən əlavə edib ki, Elnuru çoxdan tanıyır, şikayəti və ya tələbi yoxdur. O, qaranlıq olduğu üçün qarşısında kimlərin olduğunu görə bilməyib.
Növbəti proses iyulun 30-na təyin olunub.
Qeyd edək ki, yanvarın 4-də paytaxtın Xətai rayonunda bir qrup idmançı xuliqanlıq zəminində insident törədib. İdmançıların DSX mayoru, kikboksinq üzrə Əməkdar məşqçi və Əməkdar idman ustası Fuad Zeynalova hücum etdikləri bildirilib. Faktla bağlı idmançılardan Elnur Həmidov, Emil Hümbətov, Elçin Hüseynov, Elvin Məmmədov, Musa Əhmədov və Ramal Aslanov polis tərəfindən saxlanılıb. Hadisənin sifarişçisinin Kikboksinq Federasiyasının I vitse-prezidenti Ramal Aslanov olduğu açıqlanıb. Xətai rayon Məhkəməsinin qərarına əsasən, saxlanılan Elnur Həmidov, Elçin Hüseynov və Musa Əhmədov barəsində 3 ay müddətində həbs qətimkan tədbiri seçilib. Elvin Məmmədov barəsində isə polis nəzarəti altına vermə qətimkan tədbiri seçilib. Onlara Cinayət Məcəlləsinin 221.2.1-ci ( Xuliqanlıq, bir qrup şəxs tərəfindən və ya təkrar törədildikdə), 126.2.4 (ağır dərəcədə bədən xəsarətləri yetirmə) 221.3-cü (xuliqanlıq, silahdan və ya silah qismində istifadə olunan əşyalardan istifadə edilməklə törədilməsi zərər çəkmiş şəxsə zor tətbiq olunması ilə, yaxud özgənin əmlakının məhv edilməsi və ya zədələnməsi ilə müşayiət olunduqda) maddəsi ilə ittiham irəli sürülüb.скачать dle 11.3

Сотрудник ГПС примирился с избившими его спортсменами
В Бакинском суде по тяжким преступлениям прошло очередное судебное заседание по уголовному делу в отношении спортсменов Эльнура Гамидова, Эмиля Гумбатова, Эльчина Гусейнова, Эльвина Мамедова, Мусы Ахмедова и Рамала Асланова, обвиняемых в нападении на майора Государственной пограничной службы (ГПС) Азербайджана.
Процесс проходил под председательством судьи Эльмина Рустамова.
Потерпевшему Фуаду Зейналову было предоставлено право свободного выступления, однако он отказался давать показания, подчеркнув, что не имеет жалоб и требований к подсудимым. В связи с этим были зачитаны его показания, данные в ходе предварительного следствия.
Как выяснилось, конфликт начался после поездки Ф.Зейналова и Р.Асланова со своими командами на соревнования в Афины. Между ними возник спор из-за поведения студентов, а после возвращения в Баку Рамал Асланов и Э.Гамидов позвали Фуада Зейналова во двор. Зейналов, взяв на кухне нож, спустился вниз и, увидев нападавших, пригрозил им этим ножом. После инцидента они продолжили оскорблять друг друга по телефону.
В день происшествия Фуад ужинал с другом Анаром в ресторане, после чего вызвал трезвого водителя. Когда они направлялись к машине, на них напали Эльнур, Эльчин и Муса, нанеся удары кулаками, ногами и кастетом Фуаду Зейналову и его другу. Зейналов считает, что это нападение связано с Р.Аслановым, поскольку других нападавших он не знает.
Ф.Зейналов подтвердил свои показания и заявил, что они примирились с обвиняемыми.
В ходе процесса также выступил другой потерпевший, Анар Сулейманов. Он рассказал, что в день происшествия услышал шум и поспешил на помощь другу. Он ударил Эльнура кулаком, после чего тот напал на него с кастетом. Потерпевший добавил, что давно знает Эльнура и не имеет к нему претензий. Он также отметил, что из-за темноты не мог четко разглядеть нападавших.
Следующее заседание назначено на 30 июля.
Отметим, что 4 января около 03:00 в Хатаинском районе Баку произошел инцидент на почве хулиганства, совершенный группой спортсменов. Пострадавшим в результате происшествия оказался майор ГПС, тренер по кикбоксингу, заслуженный тренер и заслуженный мастер спорта Фуад Зейналов.
В связи с этим полиция задержала спортсменов Эльнура Гамидова, Эмиля Гумбатова, Эльчина Гусейнова, Эльвина Мамедова, Мусу Ахмедова и Рамала Асланова. Утверждается, что заказчиком нападения является первый вице-президент Федерации кикбоксинга Рамал Асланов.
Решением Хатаинского районного суда в отношении задержанных Э.Гамидова, Э.Гусейнова и М.Ахмедова была избрана мера пресечения в виде ареста сроком на 3 месяца. Э.Мамедов был передан под надзор полиции. Им предъявлены обвинения по статьям 221.2.1 (хулиганство, совершенное группой лиц) и 221.3 (хулиганство, совершенное с применением оружия или предметов) Уголовного кодекса Азербайджанской Республики.скачать dle 11.3