26.07.2025 20:39 1 008
Qətnamə təhsil, startaplar və beynəlxalq əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirilməklə etibarlı və təhlükəsiz texnologiyaların inkişafına yönəlib.
Qətnaməyə əsasən, Düşənbədə Regional Süni İntellekt Mərkəzi yaradılacaq. Bu mərkəz Mərkəzi Asiyada süni intellekt proqramlarının əlaqələndirilməsini həyata keçirəcək.
"Universitetlər, data mərkəzləri və texnoparkların birgə layihələri planlaşdırılır, süni intellektin tənzimlənməsi və özünənəzarət mexanizmləri hazırlanır, region dünyanın digər ölkələri üçün nümunə olacaq", - məlumatda qeyd olunub.скачать dle 11.3

26.07.2025 20:39 1 038
Резолюция направлена на развитие доверительных и безопасных технологий с упором на образование, стартапы и международное сотрудничество.
Согласно резолюции, в Душанбе будет создан Региональный центр ИИ, который займется координацией программ по искусственному интеллекту в Центральной Азии.
"Планируются совместные проекты университетов, дата-центров и технопарков, разрабатываются механизмы регулирования и самоконтроля ИИ, регион станет примером для других стран мира", - отмечает МИД Таджикистана.скачать dle 11.3