CNN Ay ilə asteroidin mümkün toqquşmasının təhlükələri barədə məlumat verib
2024 YR4 asteroidinin Ay ilə toqquşması kosmik peyklər, astronavtlar və Yer peykindəki qurğular üçün təhlükə yaradır.
Bu barədə CNN telekanalı Qərbi Ontario Universitetinin astronomiya və fizika professoru Pol Vigertə istinadən məlumat yayıb.
"Toqquşma Ayda eni təxminən 1 km olan zərbə krateri yarada bilər. Bu, son 5 min ildə Ayla ən böyük toqquşma olacaq və 108 kiloqrama qədər ay daşları və tozu azad edə bilər. Cəmi 10 santimetr ölçüsündə olan qırıntılar Ayda ola biləcək hər hansı astronavt və ya onların tədqiqat və yaşayış üçün tikdikləri hər hansı qurğu üçün təhlükə yarada bilər", - deyə Vigert bildirib.
O qeyd edib ki, bu toqquşma Yer sakinləri üçün xüsusi təhlükə yaratmır. Lakin kosmosda naviqasiya və rabitəni təmin edən çoxlu peyk olduğundan, ay tozunun qırıntıları bu peyklərə zərər verə bilər. Vigert əlavə edib ki, toqquşma anı 2032-ci ilə təsadüf edir və insan onu adi gözlə görə biləcək.
Telekanalın məlumatına görə, əvvəlcə asteroid Yerə doğru hərəkət edirdi və 2032-ci ildə onun planetlə toqquşma ehtimalı yüksək idi. Lakin bu gün alimlər 2024 YR4-ün Yerdən uzaqlaşdığını müşahidə ediblər.скачать dle 11.3

Столкновение астероида 2024 YR4 с Луной несет угрозу для космических спутников, астронавтов и сооружений на спутнике Земли.
Об этом сообщил телеканал CNN со ссылкой на профессора астрономии и физики в Университете Западного Онтарио Пола Вигерта.
"Столкновение может создать ударный кратер на Луне, ширина которого оценивается в 1 км. <…> Это будет самое большое столкновение с Луной за последние 5 тыс. лет и может высвободить до 108 кг лунных камней и пыли. <…> Обломки размером всего в десятки сантиметров могут представлять опасность для любых астронавтов, которые могут присутствовать на Луне, или любых сооружений, которые они построили для исследований и проживания", - заявил Вигерт.
Он отметил, что для жителей Земли особой угрозы это столкновение не несет. Но поскольку в космосе находится множество спутников, через которые поддерживается навигация и связь, то обломки лунной пыли могут повредить эти спутники.
Вигерт добавил, что момент столкновения намечается в 2032 году, и его человек сможет увидеть невооруженным глазом.
Как сообщил телеканал, изначально астероид направлялся к Земле, и вероятность его столкновения с планетой в 2032 году была высока. Однако на сегодняшний день ученые заметили отдаление 2024 YR4 от Земли.