Cari ildə həyata keçirilən orqan transplantasiyası əməliyyatlarının nəticəsi açıqlanıb
Cari ildə Azərbaycanda həyata keçirilən orqan transplantasiyası əməliyyatlarından 88-i uğurlu, 5 uğursuz olub.
Bu barədə "Report"un sorğusuna cavab olaraq Səhiyyə Nazirliyi Orqan Donorluğu və Transplantasiyası üzrə Koordinasiya Mərkəzindən məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, bu il 93 orqan transplantasiyası əməliyyatı icra olunub. Onlardan 47-si böyrək, 30-u qaraciyər, 16-sı isə sümük iliyi transplantasiyasıdır.
Böyrək transplantasiyası əməliyyatlarından 46-sı uğurlu, 1-i uğursuz olub. Qaraciyər transplantasiyalarından isə 26 əməliyyat uğurla nəticələnib, 4-ü ilə bağlı nəticə isə uğursuz olub.
Sümük iliyi transplantasiyası üzrə həyata keçirilən bütün əməliyyatlar isə uğurla başa çatıb.скачать dle 11.3

С начала года в Азербайджане проведены 88 успешных операций по трансплантации органов
В текущем году из проведенных в Азербайджане операций по трансплантации органов 88 были успешными, 5 - неуспешными.
Об этом в ответ на запрос Report сообщили в Координационном центре по донорству и трансплантации органов Министерства здравоохранения.
Отмечается, что с начала года было проведено 93 операции по трансплантации органов. Из них 47 — трансплантация почки, 30 — печени, 16 — костного мозга.
Среди операций по трансплантации почки успешными оказались 46, одна завершилась неудачей. Из 30 трансплантаций печени положительный исход зафиксирован в 26 случаях, в 4 — зафиксированы осложнения.