Azərbaycandan turist axını 1 %-ə yaxın azalıb
Bu ilin I yarısında xarici ölkələrə gedən Azərbaycan vətəndaşlarının ümumi sayı ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,7 % azalaraq 988,2 min nəfər olub.
Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, ölkə vətəndaşlarının 38,1 %-i Türkiyəyə, 16,7 %-i Rusiya, 11,1 %-i Gürcüstana, 10 %-i İrana, 24,1 %-i digər ölkələrə səfər edib. Gedənlərin 66 %-ni kişilər, 34 %-ni qadınlar təşkil edib.
1 il əvvələ nisbətən İrana gedən Azərbaycan vətəndaşlarının sayı 14,2 %, Gürcüstana gedənlərin sayı 25,3 % artıb, Türkiyəyə gedənlərin sayı 4,3 5, Rusiyaya gedənlərin sayı isə 24,6 % azalıb.
Xarici ölkələrə səfər edən Azərbaycan vətəndaşlarının 68,6 %-i hava, 29,3 %-i dəmir yolu və avtomobil, 2,1 %-i isə dəniz nəqliyyatından istifadə edib.скачать dle 11.3

Турпоток из Азербайджана сократился примерно на 1%
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Госкомстат, 38,1% граждан страны посетили Турцию, 16,7% - Российскую Федерацию, 11,1% - Грузию, 10% - Иран, 24,1% - другие страны. 66% выехавших за рубеж составили мужчины, 34% - женщины.
По сравнению с предыдущим годом, количество граждан Азербайджана, выехавших в Иран, увеличилось на 14,2%, в Грузию - на 25,3%, количество выехавших в Турцию сократилось на 4,3%, а в Россию - на 24,6%.
В январе-июне 2025 года 68,6% граждан Азербайджанской Республики, выехавших в зарубежные страны, воспользовались воздушным транспортом, 29,3% - железнодорожным и автомобильным, а 2,1% - морским транспортом.