İlham Əliyev: Zəngəzur bir çox ölkələri birləşdirəcək
Bu sözləri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev iyulun 19-da III Şuşa Qlobal Media Forumunun iştirakçıları ilə görüşündə çıxışı zamanı bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Zəngəzurda nəqliyyat yolundan danışanda təkcə Azərbaycanın əsas hissəsini Naxçıvan Muxtar Respublikası ilə birləşməsindən danışmırıq.
“Söhbət beynəlxalq əhəmiyyətli nəqliyyat dəhlizindən gedir”.
Prezident bildirib ki, Azərbaycan nəqliyyat-logistika infrastrukturuna çox fəal şəkildə investisiya yatırır.
"Son illər ərzində milyardlarla dollar yatırılıb, Xəzərdə ən böyük beynəlxalq ticarət limanı tikilib", - İlham Əliyev bildirib.
O, həmçinin vurğulayıb ki, Zəngəzur dəhlizinin ötürücülük qabiliyyətinin potensialı ilkin mərhələdə Azərbaycan tərəfindən 15 milyon ton həcmində qiymətləndirilir.
İlham Əliyev, Azərbaycanın Ermənistan və İranla sərhəd qovşağına qədər dəmir yolunun tikintisini demək olar ki, başa çatdırdığını vurğulayıb.
"Yəqin ki, bir ildən az müddətdə, bəlkə də gələn ilin yazında, bu dəmir yolunun Azərbaycan hissəsi tikiləcək", - o bildirib.скачать dle 11.3

Ильхам Алиев: Зангезур объединит многие страны
Об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с участниками III Шушинского глобального медиафорума.
Глава государства отметил, что когда мы говорим о транспортном пути в Зангезуре, речь идет не только о соединении основной части Азербайджана с Нахчыванской Автономной Республикой.
"Речь идет о транспортном коридоре международного значения", - отметил Ильхам Алиев.
"Мы очень активно инвестируем в транспортно-логистическую инфраструктуру. За последние годы вложены миллиарды долларов, построен крупнейший на Каспии международный торговый порт", - сказал Ильхам Алиев.
Он также подчеркнул, что потенциал пропускной способности Зангезурского коридора на начальном этапе оценивается Азербайджаном в 15 млн тонн.
Глава государства подчеркнул, что Азербайджан практически завершил строительство железной дороги до стыка границы с Арменией и Ираном.
"Наверное, меньше чем через год, может быть даже весной следующего года, азербайджанский участок этой железной дороги будет построен", - сказал президент.скачать dle 11.3