BP Azərbaycanda iki yeni layihə üzrə müqavilələr imzalayıb
Azərbaycan Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR) və ABŞ şirkəti KBR-in birgə müəssisəsi olan SOCAR-KBR MMC Böyük Britaniya şirkəti BP ilə Azərbaycanda iki yeni layihə üzrə iki müqavilə imzalayıb.
Bu barədə Median.Az KBR-in məlumatına istinadən xəbər verir.
“Müqavilələrdən biri “Səngəçal” terminalının elektrikləşdirilməsi (STEL) layihəsinin dəstəklənməsini, digəri isə “Shah Deniz Compression” platforması layihəsini nəzərdə tutur. Müqavilələrin şərtlərinə əsasən, SOCAR-KBR hər iki layihə üçün ətraflı mühəndis layihələndirməsi və satınalma xidmətləri təqdim edəcək”, - məlumatda deyilir.
Müqavilələrin dəyəri açıqlanmır. Onların həyata keçirilməsi ilə SOCAR-KBR məşğul olacaq, yerli mütəxəssislərin təcrübəsindən və KBR-in beynəlxalq komandasının dəstəyindən istifadə edəcək.
“Əvvəllər SOCAR-KBR STEL layihəsi üçün baza mühəndisliyi (FEED), həmçinin SDC layihəsi üçün layihə öncəsi işləri və FEED həyata keçirib. Bu əlavə işlər BP-nin SOCAR-KBR-in yüksək keyfiyyətli xidmətlərinə dəyişməz inamını əks etdirir”, - məlumatda qeyd olunub.
“KBR-nin layihələndirdiyi, Azərbaycan ilə Avropa arasında mühüm əlaqə həlqəsi - “Səngəçal” terminalı ölkəyə milli enerji şəbəkəsinə keçid etməyə və emissiyaları azaltmağa imkan verəcək. “Şahdəniz” yatağında kompressor stansiyası layihəsi təhlükəsiz və səmərəli həllərin təqdim edilməsində növbəti mərhələni təmsil edir”, - “KBR Sustainable Technology Solutions”ın prezidenti Cey İbrahim bildirib.
SOCAR-KBR-in Bakıdakı komandasının 95%-dən çoxunu azərbaycanlı mühəndislər, layihəçilər və digər mütəxəssislər təşkil edir.
Bildirildiyi kimi, BP, SOCAR və “Səngəçal” neft-qaz terminalının digər investorları onun elektrikləşdirilməsi (STEL) layihəsini təsdiqləyiblər. Layihə terminalın "Azərenerji" ASC-nin idarə etdiyi dövlət elektrik şəbəkəsinə qoşulmasını təmin edəcək. Bunun üçün həm terminalın ərazisində, həm də ondan kənarda yeni obyektlər, o cümlədən yeni 220/110 kV elektrik yarımstansiyası inşa ediləcək. Gözlənilir ki, bu layihələrin həyata keçirilməsi Səngəçal terminalının gələcək istismar dövründə terminal əməliyyatlarından yaranan emissiyaların təxminən 50 % azaldılmasına imkan yaradılacaq. Terminalda hazırda elektrik enerji istehsalı üçün 7 qaz turbinindən istifadə edilir ki, elektrikləşdirmədən sonra turbinlər mərhələli şəkildə istismardan çıxarılacaq və istifadə olunmayan yanacaq qaz həcmləri ixraca yönəldiləcək.
BP şirkətinin həyata keçirəcəyi və idarə edəcəyi 230 milyon dollarlıq STEL layihəsi üçün isə tikinti işlərinin bu il başlanması planlaşdırılır və I mərhələnin 2027-ci ilin ortalarında, II mərhələnin isə 2028-ci ilin sonuna qədər tamamlanması nəzərdə tutulur.
“Şahdəniz”yatağının işlənməsi layihəsinin səhmdarları SDC kompressor platformasının tikintisi üzrə 2025-ci il iyunun 4-də Bakıda yekun investisiya qərarını (FID, final investment decision) imzalayıblar. 2,9 milyard dollar dəyərində SDC layihəsi yatağın işlənməsinin əvvəlki iki mərhələsinin davamıdır. Bu layihənin məqsədi yataqda aşağı təzyiqli qaz ehtiyatlarının əlçatanlığını və onların hasilatını təmin etməkdir. Bu da yatağın maksimum qaz hasilatına nail olmağa imkan verəcək. Layihə çərçivəsində əlavə olaraq 50 milyard kubmetr qaz və 25 milyon barel qaz kondensatı hasil edilərək ixrac ediləcək. Yeni platformanın tikintisinin 2025-ci ildə başlanması planlaşdırılır. BP SDC platformasını 2029-cu ildə istismara verməyi nəzərdə tutur.скачать dle 11.3

BP подписала два контракта по новым проектам в Азербайджане
Компания SOCAR-KBR LLC, являющаяся совместным предприятием Госнефтекомпании Азербайджана (SOCAR) и американской KBR заключила с британской BP два контракта по двум новым проектам в Азербайджане.
Об этом передает Report со ссылкой на сообщение KBR.
"Один из контрактов предполагает поддержку проекта электрификации Сангачальского терминала (STEL), другой – проекта компрессорной станции на газовом месторождении Шах-Дениз (Shah Deniz Compression, SDC). Согласно условиям контрактов, SOCAR-KBR предоставит детальное инженерное проектирование и услуги по закупкам для обоих проектов", - говорится в информации.
Сумма контрактов не разглашается. Их реализацией будет заниматься бакинский офис SOCAR-KBR, используя опыт местных экспертов и поддержку международной команды KBR.
"Ранее SOCAR-KBR LLC ранее осуществила базовый инжиниринг (FEED) для проекта STEL, а также предпроектную работу и FEED для проекта SDC. Эти дополнительные работы отражают неизменную уверенность BP в высоком качестве услуг SOCAR-KBR», - говорится в сообщении.
"Сангачальский терминал, спроектированный KBR и являющийся важнейшим связующим звеном между Азербайджаном и остальной Европой, позволит стране перейти к национальной энергосети и сократить выбросы. Проект компрессорной станции на месторождении Шах-Дениз знаменует собой следующий этап в развитии предоставления безопасных и эффективных решений», - заявил президент KBR Sustainable Technology Solutions Джей Ибрагим.
Более 95% команды SOCAR-KBR в Баку составляют азербайджанские инженеры, проектировщики и другие специалисты.
Как сообщалось, BP, SOCAR и другие инвесторы Сангачальского нефтегазового терминала утвердили проект его электрификации (STEL). Проект обеспечит подключение терминала к государственной электрической сети, управляемой АО "Азерэнержи". Для этого будут построены новые объекты как на территории терминала, так и за ее пределами, включая новую электрическую подстанцию 220/110 кВ. Ожидается, что реализация этих проектов позволит сократить выбросы от операций Сангачальского терминала на 50%. В настоящее время терминал использует семь газовых турбин, которые после электрификации планируется поэтапно демонтировать, а неиспользуемый объем газа направить на экспорт.
Проект STEL стоимостью $230 млн будет реализован компанией BP. Планируется, что строительные работы по проекту начнутся в этом году и будут завершены в два этапа - первый в середине 2027 года, второй - до конца 2028 года.
По строительству компрессорной платформы SDC акционеры проекта разработки месторождения Шах-Дениз 4 июня 2025 года в Баку подписали окончательное инвестиционное решение (FID, final investment decision). Проект SDC стоимостью $2,9 млрд является продолжением двух предыдущих фаз разработки месторождения. Целью данного проекта является обеспечение доступности запасов газа низкого давления на месторождении и обеспечение их добычи, что позволит достичь максимальной газоотдачи месторождения. Ожидается, что проект позволит добывать и экспортировать около 50 млрд кубометров дополнительного газа и около 25 млн баррелей дополнительного конденсата с месторождения. Строительство новой платформы планируется начать в 2025 году. BP намерена ввести в эксплуатацию платформу SDC в 2029 году.скачать dle 11.3