Özbəkistanda bank kartlarından 79 milyon dollara yaxın vəsait oğurlamaqda şübhəli bilinən şəxslər saxlanılıb
15.07.2025 18:08 906
Özbəkistanda 177 bank kartından təxminən 1 milyard sum (78,7 milyon dollardan çox) məbləğində oğurluqda şübhəli bilinən bir qrup şəxs saxlanılıb.
Bu barədə Özbəkistan Daxili İşlər Nazirliyinin Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
Qurumun məlumatına görə, onlar virus proqramları vasitəsilə istifadəçilərin telefonlarındakı SMS-mesajlara, kontaktlara, zəng tarixçəsinə və digər məlumatlara giriş əldə ediblər. Daha sonra onlar vəsaitlərin oğurlandığı bank kartlarına özləri üçün giriş açıblar.
Bildirilib ki, qrupun üzvləri müxtəlif ölkələrin vətəndaşlarıdır. Onlar teleqramda qapalı qrup vasitəsilə əlaqə saxlayıblar.скачать dle 11.3

В Узбекистане задержаны лица, подозреваемые в краже свыше $78,7 млн с банковских карт » Median.Az - Bütün xəbərlər bir ünvanda
В Узбекистане задержаны лица, подозреваемые в краже свыше $78,7 млн с банковских карт
В Узбекистане задержана группа подозреваемых в краже почти 1 млрд сумов (свыше $78,7 млн) с 177 банковских карт.
Как передает Median.Az со ссылкой на местные СМИ, об этом сообщила пресс-служба Центра кибербезопасности МВД Узбекистана.
По сообщению ведомства, нарушители с помощью вирусных программ с расширением APK (формат файлов, используемый для распространения и установки приложений на устройствах Android) для устройств Android получали доступ к SMS-сообщениям, контактам, истории звонков и другим данным на телефонах пользователей. Затем они открывали себе доступ к банковским картам, с которых были украдены средства.
Участниками группы являются граждане разных государств, которые общались через закрытую группу в Telegram.скачать dle 11.3