Azərbaycanda ətin qiyməti qalxıb - Video
Xəzər TV-yə istinadən bildirir ki, satıcıların sözlərinə görə, qiymət artımı təxminən bir həftə öncədən başlayıb. Əvvəl 15 manata satılan ət indi bəzi yerlərdə 15 manat 50 qəpik, bəzi qəssabxanalarda isə 16 manata qədər bahalaşıb.
Bahalaşmanın səbəbi kimi daxildə danaların azlığı və yay aylarında maldarlığa marağın azalması göstərilir. Hələlik qiymət sabitləşsə də, ucuzlaşma gözlənilmir. Satıcılar bildirirlər ki, yem bazarının qiymətləri, fermerlərin xərcləri qiymətləri artıran əsas səbəblər sırasındadır.

В Азербайджане выросли цены на мясо - ВИДЕО
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Xəzər TV, продавцы отмечают, что подорожание началось примерно неделю назад. Если ранее 1 кг мяса стоил 15 манатов, то сейчас в некоторых местах его продают за 15.50, а порой и за 16 манатов.
Основными причинами подорожания называют сокращение числа откормленных бычков в стране, а также снижение интереса к животноводству в летние месяцы. Хотя на данный момент цены стабилизировались, ожидать их снижения пока не приходится.
По словам продавцов, на стоимость мяса также влияет рост цен на корма и увеличение расходов фермеров.