Lisey və gimnaziyalara qəbul imtahanının nəticələri açıqlanıb
25-27 iyun tarixlərində lisey və gimnaziyalara mərkəzləşdirilmiş qaydada təşkil edilən qəbul imtahanının nəticələri açıqlanıb və iştirakçıların şəxsi kabinetlərinə göndərilib.
Bu barədə Təhsil İnstitutu məlumat yayıb.
Bildirilib ki, 29 375 şagird qeydiyyatdan keçib. Ümumilikdə ölkə üzrə 52 müxtəlif mərkəzdə 26 619 şagirdin iştirakı ilə imtahan prosesi uğurla təşkil edilib.
İmtahanın gedişində qayda pozuntuları aşkar edilib, məsul şəxslər tərəfindən aktlaşdırılıb və pozuntuya yol verən şagirdlərin nəticələri təlimata uyğun olaraq ləğv edilib. Nəticələrin daha detallı təhlili zamanı uyğunsuzluqlar aşkar edilib, imtahan zallarındakı müşahidə kameralarının görüntülərinə, mərkəz rəhbərləri və sinif nəzarətçilərinin protokollarına, şagirdlərin cavab kartlarına baxılıb və yekun olaraq təxminən 200 şagirdin nəticəsinin əlavə araşdırılmasına zərurət yaranıb.
Araşdırmanın aparılması məqsədi ilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil İnstitutunda müvafiq komissiya yaradılıb. Bu proses şagird və valideynlərin iştirakı ilə həyata keçiriləcək.
Qeyd edək ki, aparılan bu araşdırmalar imtahanda iştirak etmiş bütün şagirdlərin hüquqlarının qorunması və qəbul prosesinin şəffaflığının təmin edilməsinə istiqamətlənib.
Nəticələrlə bağlı müraciətlər üç iş günü ərzində office@arti.edu.az elektron poçt ünvanı vasitəsilə qəbul edilir.скачать dle 11.3

Объявлены результаты вступительных экзаменов в лицеи и гимназии Азербайджана
Результаты вступительных экзаменов в лицеи и гимназии, проведенных в централизованном порядке 25-27 июня, опубликованы и направлены в личные кабинеты участников.
Как сообщает Median.Az со ссылкой на Институт образования, для участия в экзаменах зарегистрировались 29 375 учащихся. В целом по стране экзаменационный процесс был успешно организован в 52 различных центрах с участием 26 619 школьников.
В ходе экзаменов были выявлены нарушения правил, которые были зафиксированы ответственными лицами. Результаты учащихся, допустивших нарушения, были аннулированы согласно инструкции. При более детальном анализе результатов были обнаружены несоответствия: проверены записи с камер наблюдения в экзаменационных залах, протоколы руководителей центров и классных наблюдателей, ответные карты учащихся. В итоге возникла необходимость в дополнительном расследовании результатов примерно 200 школьников.
Для проведения расследования в Институте образования Азербайджанской Республики создана специальная комиссия. Этот процесс будет осуществляться с участием учащихся и их родителей.
Стоит отметить, что проводимые расследования направлены на защиту прав всех учащихся, участвовавших в экзамене, и обеспечение прозрачности процесса приема.
Обращения по поводу результатов принимаются в течение трех рабочих дней через электронную почту office@arti.edu.az.скачать dle 11.3