İlham Əliyev Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf nazirini qəbul etdi - FOTO
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 11-də Gürcüstanın iqtisadiyyat və davamlı inkişaf naziri Mariam Kvrivişvilini qəbul edib.
AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Prezident İlham Əliyev Mariam Kvrivişviliyə nazir təyin olunması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, onun vəzifəsinin icrasına başlamasından qısa müddət sonra ölkəmizə səfərini sıx əməkdaşlığımızın göstəricisi kimi qiymətləndirib.
Qonaqpərvərliyə və təbriklərə görə minnnətdarlığını bildirən Mariam Kvrivişvili dövlətimizin başçısı ilə görüşdən şərəf hissi keçirdiyini deyib.
Qonaq Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzenin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırıb.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını İrakli Kobaxidzeyə çatdırmağı xahiş edib.
Azərbaycan Prezidenti Gürcüstanda keçirilmiş parlament seçkilərindən sonra İrakli Kobaxidzenin bu ilin yanvarında ilk xarici səfərini ölkəmizə etməsini məmnunluqla xatırlayaraq, bunun Azərbaycanla Gürcüstan arasında dostluğun və qardaşlığın nümunəsi olduğunu deyib.
Prezident İlham Əliyevin qlobal lider olduğunu vurğulayan Mariam Kvrivişvili dövlətimizin başçısının Gürcüstanda dost kimi qəbul olunduğunu qeyd edib.
Söhbət zamanı müxtəlif sahələri əhatə edən ikitərəfli əlaqələrimizin geniş gündəliyinin olduğu vurğulanıb, Azərbaycanla Gürcüstan arasında enerji və nəqliyyat sahələrində qurulmuş əməkdaşlığın və həyata keçirilən birgə layihələrin yalnız ölkələrimiz deyil, daha geniş region üçün strateji əhəmiyyət kəsb etdiyi qeyd olunub. Bağlantı, enerji, ticarət, sərmayələr və digər sahələrdə ikitərəfli və çoxtərəfli formatda daha sıx əməkdaşlıq həyata keçirilməsinin önəminə toxunularaq, müxtəlif istiqamətlərdə münasibətlərimizin genişlənəcəyinə ümidvarlıq bildirilib.
Görüşdə Azərbaycanın Gürcüstanın əsas ticarət tərəfdaşı olduğu vurğulanıb, ticarət dövriyyəsinin artırılması üçün böyük potensialın mövcudluğuna toxunulub, iqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Президент Ильхам Алиев принял министра экономики и устойчивого развития Грузии - ФОТО
11 июля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял министра экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квривишвили.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, поздравив Мариам Квривишвили с назначением на пост министра, Президент Ильхам Алиев расценил ее визит в нашу страну вскоре после вступления в должность как показатель тесного сотрудничества между двумя государствами.
Выразив признательность за гостеприимство и поздравления, Мариам Квривишвили сказала, что для нее честь встретиться с главой нашего государства.
Гостья передала главе государства приветствия премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Ираклию Кобахидзе.
С удовлетворением вспомнив, что Ираклий Кобахидзе свой первый зарубежный визит после парламентских выборов в Грузии совершил в нашу страну в январе этого года, Президент Азербайджана сказал, что это был пример дружбы и братства между Азербайджаном и Грузией.
Подчеркнув, что Президент Ильхам Алиев является лидером мирового масштаба, Мариам Квривишвили отметила, что в Грузии главу нашего государства считают другом.
В ходе беседы было подчеркнуто, что охватывающие различные сферы двусторонние отношения имеют широкую повестку, отмечено, что налаженное между Азербайджаном и Грузией сотрудничество в энергетической и транспортной сферах и реализуемые совместные проекты имеют стратегическое значение не только для наших стран, но и для более широкого региона. На встрече была затронута важность более тесного сотрудничества в двустороннем и многостороннем форматах в транспортной, энергетической, торговой, инвестиционной и других областях. Была выражена надежда на расширение двусторонних отношений в различных направлениях.
На встрече было подчеркнуто, что Азербайджан является основным торговым партнером Грузии, отмечено наличие большого потенциала для роста товарооборота, состоялся обмен мнениями по реализации совместных проектов в различных секторах экономики.