Deputata qarşı sui-qəsd cəhdində təqsirləndirilənlərin şikayəti rədd edildi
Ali Məhkəmədə millət vəkili Fazil Mustafaya qarşı sui-qəsdə cəhddə təqsirləndirilən 3 nəfər - Azər Səricanov, Elşad Əsgərov və Səbuhi Şirinovun kassasiya şikayətlərinə baxılıb.
Oxu.Az-ın məlumatına görə, prosesdə şikayətlər araşdırılıb və qərar elan olunub.
Məhkəmənin qərarı ilə kassasiya şikayətləri təmin edilməyib, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin qərarı qüvvədə saxlanılıb.
Xatırladaq ki, hadisə ötən il martın 28-də Sabunçu rayonu, Zabrat qəsəbəsində baş verib. Milli Məclisin deputatı Fazil Qəzənfər oğluna Mustafaya qarşı yaşadığı evin qarşısında "Kalaşnikov" avtomat silahından atəş açılaraq sui-qəsd cəhdi edilib.
Faktla bağlı Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin İstintaq baş idarəsində Cinayət Məcəlləsinin 277 (dövlət xadiminin və ya ictimai xadimin xidməti və ya siyasi fəaliyyətinə son qoymaq və ya bu fəaliyyətə görə qisas almaq məqsədilə onun həyatına sui-qəsd etmə), 228.2.1 (qabaqcadan əlbir olan bir qrup şəxs tərəfindən qanunsuz olaraq odlu silah, onun komplekt hissələrini, döyüş sursatı əldə etmə, saxlama, daşıma və gəzdirmə) və digər maddələri ilə cinayət işi başlanılıb.
Daxili İşlər Nazirliyi və Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin əməkdaşlarının birgə keçirdikləri əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində terror aktını törətməkdə şübhəli bilinən şəxslər tutularaq istintaqa təhvil veriliblər. Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətində aparılan cinayət işi üzrə Emin Əliyarov, Rəşad Əhmədov, Azər Səricanov, Elşad Əsgərov, Səbuhi Şirinovun barəsində ittiham elan edilib.
Bakı Ağır Cinayətlər Məhkəməsinin hökmü ilə Azər Səricanov ömürlük, Səbuhi Şirinov 20 il, Rəşad Əhmədov 19 il, Elşad Əsgərov 18 il, Emin Əliyarov isə 4 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.

Верховный суд вынес решение по делу о покушении на депутата Фазиля Мустафу
Завершился судебный процесс по кассационной жалобе на приговор в отношении Азера Сарыджанова, Эльшада Аскерова и Сабухи Ширинова, обвиняемых в покушении на депутата Фазиля Мустафу.
Как сообщает Oxu.Az, решение было принято на заседании в Верховном суде под председательством Алескера Новрузова.
Суд не удовлетворил кассационную жалобу и оставил приговор в силе.
Напомним, инцидент произошел 28 марта прошлого года в поселке Забрат Сабунчинского района. На Фазиля Мустафу было совершено вооруженное нападение перед его домом.
Бакинский суд по тяжким преступлениям признал виновными и приговорил Азера Сарыджанова к пожизненному заключению, Сабухи Ширинова - к 20 годам, Рашада Ахмедова - к 19, Эльшада Аскерова - к 18, а Эмина Алиярова - к 4 годам лишения свободы.