"Keşlə" bazarında istehlaka yararsız 700 kiloqramdan çox balıq məhsulu aşkarlandı
Azərbaycan Qida Təhlükəsizliyi Agentliyinin (AQTA) əməkdaşları Bakı şəhəri, Nərimanov rayonu, Ə.Qayıbov küçəsi, ev 24M ünvanında fəaliyyət göstərən "Keşlə" bazarında yoxlama keçirib.
Bildirilib ki, baxış zamanı balıq məhsullarının emalı sahəsinin qida təhlükəsizliyi qeydiyyatından keçmədən fəaliyyət göstərdiyi, sanitar-texniki və sanitar-gigiyenik vəziyyətin qənaətbəxş olmadığı, temperatur rejiminə əməl edilmədən balıq məhsullarının soyuducudan kənarda saxlanılaraq satışa çıxarıldığı müəyyən edilib. Eyni zamanda çəlləklərdə duzlaşdırılaraq antisanitar şəraitdə emal olunan kəskin qoxulu, həşəratlarla sirayətlənmiş ümumi çəkisi 740 kq istehlaka yararsız balıq məhsulu aşkarlanıb.
Faktla bağlı istehlaka yararsız balıq məhsullarının satışının qadağan edilməsi və məhv olunmasına dair məhdudlaşdırıcı tədbirlərin tətbiqi barədə qərar qəbul edilib, nöqsanlar aradan qaldırılanadək balıq məhsullarının emalı sahəsinin fəaliyyəti dayandırılıb, inzibati protokol tərtib olunub və icrası məcburi göstərişlər verilib.скачать dle 11.3

На рынке "Кешля" выявили более 700 кг испорченной рыбы
В ходе проверок, проведенных сотрудниками Агентства продовольственной безопасности (АПБА) на бакинском рынке "Кешля", обнаружено 740 кг рыбной продукции, непригодной для употребления.
Сообщается, что продукция хранилась и перерабатывалась с нарушением санитарных норм. По факту принято решение о запрете продажи непригодной рыбной продукции и ее уничтожении, деятельность предприятия по переработке рыбы приостановлена до устранения нарушений, составлен административный протокол и выданы обязательные к исполнению предписания.